İNSAN KAYNAKLARI

Muhasebeci Ne İş Yapar?

Muhasebeciler şirketler, kobiler ve küçük işletmeler için önemli pozisyonda çalışanlardandır. Bu yazımızda kobilere ve şirketlere rehber niteliğinde olacak muhasebeci pozisyonu genel içeriğiyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda muhasebeci ilanının nasıl verildiği ve muhasebecilerde aranması gereken özellikler ve kriterler ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Muhasebe Nedir?

Konuya başlamadan önce öncelikle muhasebenin ne olduğunu kısaca tanımlamakta fayda olacaktır. Şirketlerin ve işletmelerin mali nitelikteki işlemleri ve olayları para ile ifade edilmiş şekilde kaydeden, sınıflandıran, özetleyen veya raporlayan, yorumlayan ve analiz eden bilime verilen isimdir.

Muhasebecilik ve Muhasebeci Nedir?

Muhasebecilik Mesleği, 1989 yılında çıkarılan “Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Malî Müşavirlik ve Yeminli Malî Müşavirlik Kanunu” Türkiye’de muhasebecilik mesleğinin şartlarını ve çalışma konularını belirlemiştir.

Yukarıda tanımını yaptığımız muhasebe biliminde de olduğu gibi işletmelerin mali nitelikteki işlemlerini kaydeden sınıflandıran ve özetleyen aynı zamanda analiz eden ve raporlayan kişilere verilen isimdir.

Muhasebeci olmak ülkemizde alaylı dediğimiz çalışma süresinde edinilen tecrübeyle olabileceği gibi günümüzde giderek yaygınlaşan şekilde üniversitelerin muhasebe ve finans bölümünden mezun olan kişiler tarafından da yapılmaktadır. Şirketin yapısı ve çalışan sayısı aynı zamanda hacmi arttıkça hem tecrübeli hem de eğitimli muhasebecilere olan ihtiyaçlar artmaktadır.

Kuruluş aşamasında veya esnaf düzeyindeki yüksek işlem hacmi olmayan işletmeler için ön muhasebeciler yeterli olacaktır. Çalışan sayısı yapılan işlem adedinin ve ciroların da artmasıyla birlikte tecrübeli muhasebecilere ve muhasebe departmanlarına ihtiyaç doğacaktır. Yine ilerleyen dönemler için de şirketler dışarıdaki muhasebeciler tarafından denetlenmektedir. Dışarıdan gelen denetçiler ise genellikle denetleme şirketleri veya Yeminli Mali Müşavirler olmaktadır.

Muhasebeci olmak isteyen kişilerde olması gereken özellikler

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
  • Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak
  • Ceza veya disiplin soruşturması nedeni ile memuriyetten çıkarılmış olmamak
  • Mesleğin şeref ve haysiyetine uymayan durumları olmamak
  • Staja başlama şartlarını taşımak

Muhasebeciler ve muhasebecilik şirketlerin büyümesi, gelişmesi, gelirlerin raporlanması ve vergilendirilmesi noktasında kritik öneme sahiptirler.

muhasebeci-ne-is-yapar

Etiketler
Devamını Göster

Hande Belirgen

1978 Ankara doğumlu olan Hande Belirgen lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sırasıyla Commercial Union’da Finansal Danışman , Kariyer.Net’te Satış Takım Lideri olarak çalışmış, 2009 yılında insan kaynakları ve danışmanlık sektörüne geçiş yaparak Dünyanın önde gelen insan kaynakları seçme yerleştimr şirketlerinden olan Adecco Danışmanlık firmasında Şube Müdürü görevini yürütmüştür. Son olarak İnsan Kaynakları Çözüm Ortağı olarak farklı sektörlerde ki birçok firmanın işe alım süreçlerini yürütmektedir. Hande Belirgen ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey