VERGİ

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Taksit ve Ödemeleri

Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) ilk taksiti  araç sahipleri tarafından yılın başında yani Ocak ayı  itibariyle gerçekleştirilmişti. MTV İkinci taksit ödemeleri de Temmuz ayı içerisinde mükellefler tarafından ödenmesi bekleniyor. MTV ödemelerini yapmak isteyenler yazımızı inceleyerek gerekli işlemleri gerçekleştirebilirler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri MTV ödemelerini Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) resmi sitesi aracılığıyla (Gelir İdaresi Başkanlığının Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemelerini gerçekleştirmek isteyenler buradan ulaşabilirler) gerçekleştirebilirler. Ödemeler internet sitesi üzerinden ayrıca kredi kartı ile ödeyebilirler. Ayrıca aşağıdaki site üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

  • Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme
  • Kredi Kartı İle Ödeme Bilgisi Sorgulama
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama
  • Kasko Değerleri

Ek olarak araç sahipleri MTV ödemelerini anlaşmaları bankaların hesapları ve kredi kartları üzerinden direkt bankaya ödeyerek de gerçekleştirebilirler. 

TRAFİK SİGORTASI VE KASKO TEKLİFİ ALIN 

MTV ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinden yapılmasına ek olarak anlaşmalı bankalardan da hem kredi kartıyla hem de anlaşmalı bankalara giderek de yapılabileceğinden bahsetmiştik. Tüm bunlara ek olarak araç sahipleri ödemelerini direkt bağlı bulundukları vergi dairelerine giderek de yapabilirler. 

Yine özellikle internet ödemelerini gerçekleştirirken sahtecilik ve diğer mağduriyetlerin oluşmaması için hem Gelir İdaresi Başkanlığının hem de anlaşmalı bankaların internet sitelerinden yapıldığına dikkat etmek gerekmekte. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi 193 numaralı kanun 23/2/1963 tarihli ve 11342 numaralı sayı ile resmi gazetede yayınlanmış olup her türlü motorlu aracın vergiye tabi olması ve araç sahiplerinin her yıl iki defa vergi ödemesini içermektedir. 

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey