IT ve TEKNOLOJİ

Mobil Pos Cihazı Kullanmanın Faydaları

Son tebliğle birlikte yazarkasa pos kullanımı zorunlu hale getirilmişti. Buna ek olarak bankalar da yazarkasa poslar ile ilgili kampanyalarını açıkladılar. Biz de bu yazımızda mobil yazarkasa pos kullanımının işletmelere ne gibi faydaları olur? İşletmeler neden mobil pos cihazı kullanmalıdır? Kimler mobil pos cihazı kullanmalıdır? Gibi sorulara cevap aramaya çalışacağız.

Hangi İşletmeler Mobil Pos Cihazı Kullanmalıdır?

Özellikle paket servis hizmeti veren kobiler, esnaflar ve küçük işletmeler mobil pos cihazı kullanması faydalı olcaktır. Yine kapıda ödeme yapılan e-ticaret siteleri, marketler, bakkallar, restaurantlar kısacağı müşterisine konfor sağlamak isteyen aynı zamanda müşterilerine uzak olan işletmeler için mobil pos cihazları faydalı olacaktır.

Mobil Pos Cihazı Neden Kullanılmalıdır? Faydaları Nelerdir?

Son dönemde kredi kartı kullanımının artış göstermesiyle birlikte tüketici de nakit harcamalardan kredi kartı ile harcamaya geçiş yapmaya başladı. Bu sebeple mobil pos cihazı kullanan işletmeler özellikle nakit fazla kullanmak istemeyen müşteriler için önemli fırsat sağlamış olacaklarından dolayı gelirlerinde ve karlılıklarında önemli artış sağlamış olacaklar.

Mobil Pos kullanımlarında özellikle harcama itirazlarının da önüne geçmek mümkün olabilecektir. Yapılan işlem kart sahibinin önünde yapılmış olması sebebiyle güvenlik ve harcama itirazları da bu açıdan azalmış olacaktır.

Mobil pos cihazlarının kullanımıyla birlikte işletmelerin tahsilat sorunlarının da önüne geçilmiş olacaktır. Ticaretin en önemli sorunlarından biri de ürün/hizmet satmaktan çok satılan ürün/hizmetin tahsilatının yapılmasıdır. Mobil pos cihazları ürün satışı ile birlikte aynı anda tahsilatın da yapılmasını mümkün kıldığından dolayı işletmelere bu noktada da önemli avantajlar sağlayacaktır.

Mobil pos cihazı müşteriye konfor ve hız kazandıracaktır. Müşteri kendi istediği yerde ödemesini yapacak olmasından dolayı kendisini psikolojik olarak daha güvende hissedecektir. Aynı zamanda hızlı işlem yapabilme yeteneği müşteri memnuniyetini ve sadakatini arttıracak diğer özelliklerdendir.

Mobil Pos kullanımlarında fatura ve fiş gibi belgeleri an itibariyle müşterilerle paylaşılabildiğinden brosedür ve işleyiş süreçleri kısalmakta aynı zamanda harcamalar da kolaylıkla muhasebeleştirilebilmektedir.

Pos cihazlarının özellikle mobil olması ile birlikte aynı zamanda sabit pos özelliklerini de kullanabilmek mümkündür. Sabit pos cihazlarının mobil olarak kullanılamamasından ötürü de mobil pos cihazının bu noktada da avantajından bahsetmek mümkündür. Mobil pos cihazı hem sabit hem de mobil olarak iki yönlü kullanılması hem işletmeler hem de tüketici noktasında avantaj sağlayacaktır.

Sonuç olarak mobil pos cihazlarının kullanımı işletmelerin hem ergonomilerine hem de hızlarına katkı sağlamasından ötürü aynı zamanda alacakların daha kolay tahsil edilmesi sebebiyle kullanım avantajlarından bahsetmek mümkündür.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey