IT ve TEKNOLOJİ

Mobil İnternet Kullanım Verileri Açıklandı

Dünyada ve ülkemizde internet kullanımı her geçen gün artmaktadır. İnternet kullanım dağılımına baktığımızda ise mobil internetin toplam internet kullanımı içindeki payı da aynı şekilde ger geçen gün artış göstermektedir. Bu yazımızda da 2014-2015 yılları arasındaki mobil internet kullanım verilerini ve son 5 yıldaki gelişim ve değişimin nasıl gerçekleştiğini anlatmaya çalışacağız.

İnternet Kullanım Verileri

Sabit internet kullanım oranı 2014-2015 yılları arasında yüzde 46,9 oranında artış göstermiştir.

Mobil internet kullanımı da aynı şekilde 2014-2015 yılları dikkate alındığında artış oranı yüzde 88 oranında gerçekleşmiştir.

Geniş bant erişimde meydana gelen yüzde 10’luk artış, milli gelirlerinde yüzde 1 ila yüzde 2’lik artış sağlamıştır. Bu noktadan bakıldığında internet kullanımındaki artış ülke ekonomisine de destek sağlamakta zamanla artacak kullanımla birlikte ülke ekonomisine olan desteğin zamanla aynı şekilde artış sağlayacağı beklenmektedir. Türkiye’de bu etki, yüzde 1.6 düzeyindedir.

Dünyada İnternet Kullanım Verileri

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin verilerine göre, 2000 ile 2015 yılları arasında internet kullanıcı penetrasyonu 7 kat arttığını ve dünya nüfusuna oranı yüzde 6.5’ten yüzde 43’e çıktı.

Türkiye’deki İnternet Kullanım Verileri

Türkiye’de son 5 yıl içinde geniş bant internet abonesi 14.3 milyondan, bugün 51.6 milyona yükseldi. Biraz daha geriye gittiğimizde, 13 yıl önce geniş bant internet abonesi yalnızca 20 bin iken, şu an mobil abone sayısı 73.8 milyondur.

İlgili verilere bakıldığında ve 4.5G’nin sık kullanılmaya başlanması ile birlikte internet kullanım hacimleri daha fazla artarak internet kullanım hacimlerinde önemli artışlar beklenmektedir. Aynı zamanda internet kullanımının işletmeler tarafında kullanımı aynı şekilde sanayideki gelişmeyi de destekleyecektir.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey