BAŞARI HİKAYELERİIT ve TEKNOLOJİ

Mikroçip’i Kim Ne Zaman İcat Etti?

Hayatımızdaki Önemli Değişiklikler

Bu yazımızda özellikle insanlık tarihini değiştiren bilgisayarların önemli bir yapı taşı olan mikroçip in hem buluşu hem de hayatımızda neleri değiştirdi aynı zamanda mikroçip in ilk olarak hangi alanlarda kullanılmaya başlandığı yine özellikle buluşlarda yapılan patent başvurularının hızlarının ve çabuk bunun ne kadar önemli olduğu gibi birçok konuda bilgi alabileceğiniz yazımızı oluşturduk. Detaylar için sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

İcatlarda Hız ve Çabukluk

Mikroçip de telefon gibi iki farklı yerde aynı dönemde icat edildi ve icat etmek kadar çabuk davranmanın önemini kanıtladı. Patent bürosuna ilk başvuruyu yapan mucit olarak tarihe geçti.

Mikroçip’in Temelleri Atıldı

Lambalı bilgisayarın hesaplama gücü düşüktü ve sürekli olarak yanıyordu. Üstelik bilgisayar koca bir odayı kaplıyordu. Lambalı bilgisayarın yerini transistör alınca bilgisayar giderek küçüldü ve daha daha güvenilir oldu. Radyo ve televizyon parçaları üretiminde çalışan ve minyatürleşme konusunda uzmanlaşan Amerikalı Jack Kirby tüm  parçalar aynı malzemeden yapılsa ne olur diye düşündü.

Patent Başvurusunda Hız

Bir yarı iletken olan silikonla yaptığı tümleşik devre bugünkü adıyla mikroçip için 6 Şubat 1959’da patent başvurusu yaptı. Yine Amerikalı bir başka mucit Robert Noyce ise  düzlemsel tümleşik devre adını verdiği buluş için patent başvurusunu Amerikalı Kirbiy’den 6 ay sonra 30 Temmuz’da yaptı.

Mikroçip’in İlk Kullanımı

Ticari olarak üretilen ilk mikroçip Noyce’a ait olsa da uzun süren hukuk savaşı’nın ardından mikroçipin mucidi olarak Kirby tanıtıldı ve kabul edildi. Aynı zamanda mikroçip bulunduktan 40 yıl sonra Pariste kuruyan ağaçları kurtarmakta kullanıldı.

Her yıl bine yakın ağaç hava kirliliği ya da susuzluk yüzünden kuruyordu 90.000 ağaç mikroçiple etiketlendi. Mikroçipler ağaçların durumu hakkında bahçıvanları bilgi iletecek şekilde programlarında ağaçların kurtarılmasından sonra bir yıl geçti 2000 yılında da mikroçip Kirby’e Nobel fizik ödüllerini kazandırdı.

Mikroçip Nedir?

İngilizce integrated circuit (birleşik devre), monolithic integrated circuit, ya da IC olarak, Türkçe tümdevre, yonga, kırmık, çip, mikroçip, tümleşik devre ya da entegre devre olarak adlandırılan genellikle silikondan yapılmış yarı iletken maddeler ile tasarlanmış metal bir levha üzerine yerleştirilen elektronik devreler grubudur.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey