MUHASEBE

Meslek Kodunu Bildirmeyen İşletmelere Ceza Uygulaması Başlıyor

Meslek kodu tüm işletmelerin bildirmekle zorunlu olduğu bir uygulama olarak öteden beri bildirilmesi gereken bir kuraldı. Bu kural yeni dönemde değişerek işletmelere bazı sorumluluklar yüklüyor. Meslek kodu bildirme yükümlülüğü konusunda detaylı bilgilendirmeye yazımızda ulaşabilirisiniz.

Meslek Kodunu Bildirmeyenler için Uygulama Başlıyor

1 Ocak 2018 Tarihinden itibaren, Meslek Kodunu bildirmeyen işverenlere ceza verilmeye başlanacak.

Ceza verilecek sözü her ne kadar sevimsiz görünse de, aslında işverenin de yararına olan bir uygulama olacağını söylemek gerekir.

Bilindiği gibi, Meslek Kodu uygulaması, çalışanların iş yerinde ne iş yaptığının SGK’ya bildirilmesi ve bunun sonucu SGK kayıt ve sisteminin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için gereklidir. Çalışanların meslek bilgisini, bugüne kadar vermeyen çok sayıda işyeri vardı. Zaten meslek kodu bildirimi zorunluluğu da yoktu.

Meslek Kodu Sürekli Olarak Gündemdeydi

Bu uygulamayı, sadece işletmeleri için, yasal ve etik bir uygulama olduğunun bilincinde olan işletmeler yapıyordu. Aslında birçok Mali Müşavir, bu uygulamadan işletmelere bahsetmekte idi. Ancak işletme sahipleri, işletmeleri için karar almaya yetkili oldukları için, Meslek Kodu uygulaması  -ne yazık ki-  işletmelerin az bir kısmı tarafından yapılıyordu.

Üstelik birçok işyerinde işe alınan çalışanlar, görev tanımları dışındaki birçok işleri yapmaktadır. Örneğin; büro elemanı olarak işe alınan bir bayana, işletmenin ofis işleri ile birlikte, ofis temizliği, çay/kahve servisi yaptırılmakta. Halbuki işe alınan çalışanlar, sadece iş tanımındaki işleri yapmakla yükümlüdür. İş tanımının dışındaki hiçbir işi yapmak zorunda değildir. Nasıl ki, bir fabrikada makine bakımından sorumlu bir kişi, ofis bölümüne gidip muhasebe kayıtlarını yapamıyorsa; muhasebe bölümünde çalışan kişinin de, makine servisinde çalışması uygun değildir.

Meslekte Uzmanlaşma Sağlama

Meslek Kodları uygulaması, meslekte uzmanlaşmanın sağlanması için de, gerekli bir uygulamadır. Meslek Kodlarında ayrı ayrı tanımlanmış tüm mesleklere sahip kişiler; bu bilgileri/yeteneklerini, ruhsat, diploma, mesleki yeterlilik belgesi veya aldıkları eğitim sertifikaları ile belgelendirmek zorundadırlar. Bu da, her meslek dalı için, uzmanlaşmayı getirecek ve iş ararken kullanılan ve bir ağız alışkanlığı olan, ( aslında düşünce yapısının yanlışlığından kaynaklanan)  ” Her işi yaparım, abi.” cümlesinin ortadan kalmasına da vesile olacaktır. Herkes her işi yapamaz; yapmamalıdır.

Sadece çalışanları koruyan bir uygulama gibi görünse de, iş yeri sahipleri ve devletinde aralarında bulunduğu, üç taraflı bir faydalanma söz konusudur.

Uzmanlaşmış Çalışanlar

Özetlersek; Meslek Kodu uygulamasının tüm işletmelerde uygulanması sonucu; çalışanların, işlerinde “uzmanlaşmış çalışanlar” olması sağlanacak. Bunun sonucu, işletmelerde iş kalitesi artıracak. İş kalitesinin artması, karın artmasına yol açacak. Artan karda, verginin ve SGK primlerinin eksiksiz ödenmesine ve devletin en büyük gelir kaynağı olan verginin tahsilini kolaylaştıracaktır.

Türk milleti olarak, kanunlaşmayan bazı uygulamaları yapmama eğilimindeyiz.  Kanunlara saygılı bir millet olduğumuz için, Meslek Kodu Bildirimi Zorunluluğu getiren  yasanın,  yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren,   tüm işletmelerin bu uygulamayı yapacağına eminim. Zaten, Meslek Kodu Bildiriminde bulunmayacak işverenler içinde, çeşitli miktarlarda para cezaları verileceği için, bu uygulanmanın yerleşmesi, uygulanması daha çabuk yaygın hale gelecektir.

Çok işiniz, bol kazancınız olması dileğiyle….

Dilek ÖZCANLI

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey