SÖZLEŞMELER

Mesafeli Satış Sözleşmesi Hazırlama ve İnceleme

Mesafeli Satış sözleşmeleri ağırlıklı e-ticaret siteleri olmak üzere iş dünyasında yoğun olarak kullanılan sözleşme türlerindendir. Bu noktada mesafeli satış sözleşmeleri belli kanunlarla sürekli olarak düzenlemeye tabi tutulmuş ve tutulmaya da devam edecek gibi duruyor. En son yine 2015 Şubat ayında özellikle e-ticaret sitelerine getirilen düzenlemelerle tekrar son şekli verilmiş oldu.

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Taraflar Maddesi
Bu maddede alıcı ve satıcının kim olduğu, alıcının ticari ünvanı, adresi, vergi dairesi, vergi numarası gibi detayların olduğu kısımdır. Yine alıcının kim olduğu adı, soyadı, adresi, fatura bilgilerinin yer aldığı maddedir.

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Konu Maddesi

Burada ürünün ve sözleşmenin genel çerçevesi çizilmektedir. Anı zamanda alıcı ve satıcının hak ve yükümlülükleri çerçevesi burada çizilmektedir. Yine bu maddede alıcı ürün ile ilgili detaylı bilgilendirmenin tarafına yapıldığını kabul ettiği çerçevedir.

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Ödeme Maddesi

Bu maddede ürünün bedelinin ne olduğu kaç adet olduğu, ödeme tipinin ne olduğu (kredi kartı, havale) teslim edilecek kişi, telefon numarası, fatura edilecek kişi/kurum, vergi dairesi (kurum için) şahıs ise T.C. kimlik numarası, Kargo ücreti gibi bilgiler yer alır.

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Teslimat Maddesi

Bu maddede satıcı ve alıcının teslimat aşamasındaki sorumlulukların detaylandırılır. Bu aşamada alıcının bilgileri doğru verme sorumluluğu, satıcının da belirtilen sürede ve sitesinde belirttiği şekilde ürünü teslim etme sorumluluğu vardır. Alıcı bilgilerinin örtüşmemesi veya adreste sorun olması durumunda satıcı gönderimi durdurabilir sonrasında alıcıyla iletişime geçip sürecin devamını sağlayabilir.

is-sozlesmelerinde-cezai-sart-maddesi

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Mücbir Sebep Maddesi

Bu maddede mücbir sebep tanımlaması yapılmasında fayda vardır. Mücbir sebep tarafların kendi istek ve arzuların dışında sorumluluklarını yerine getirmesini engelleyen durumlar olarak tanımlanır. Buna sel, deprem, yangın, terör gibi durumlar mücbir sebep olarak tanımlanmaktadır. Bu durumlarda her iki taraf da sorumluluklarını yerine getirmezse herhangi bir cezai işleme tabi tutulmazlar ve sorumlu da olmazlar.

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Satıcıların Sorumlulukları Maddesi

Bu maddede satıcı sorumlulukları çerçevesi çizilmektedir. Ürünün teslimatı, teslimat süresi, satış sonrası hizmetler vb konulara bu maddede değinilir.

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Alıcıların Sorumlulukları Maddesi

Bu madde de yine alıcının yükümlülüklerini, ürünün kullanım kılavuzunun incelenmesi, zamanında ödeme vs bilgilerinin yer aldığı maddedir.

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Sipariş Maddesi

Bu madde de siparişin hangi şartlarda sonlanacağı, alıcının ve satıcının sipariş ile ilgili sorumluluklarının yer aldığı maddedir. Yine bu maddede ödeme ile ilgili sorun ile karşılaşıldığında bu sorumluluğun alıcıya ait olduğu. Siparişin onaylanmasından sonra oluşacak sorunların ise (mücbir sebepler hariç) satıcıya ait olduğunu belirten maddedir.

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Ürün İade Maddesi, Cayma Hakkı
Bu maddede alıcının üründen veya hizmetten cayma hakkını düzenleyen maddedir. Genel olarak iade koşulları malı/ürünü teslim aldıktan sonra başlar ve süresi yedi gündür. Yine iade koşulları vergi usul kanununca belirtilmiş şartlar içerisinde fatura nüshalarının alıcıda olması ve ikinci nüsha ile birlikte ürünün iadesinin gerçekleşmesidir. Bu şekliyle alıcı ürünleri iade edebilir.
Ürün iade şartlarının nasıl olacağı ile ilgili yazımıza mevcut linkten ulaşabilirsiniz.

Mesafeli Satış Sözleşmelerinde Garanti Maddesi

Genel garanti maddesi ile ilgili kullanım süresi 2 yıldır. Resmi açıklama şu şekildedir: Kullanım talimatına uygun olarak kullanılan ve temizliği yapılan ve üretim hatası sonu gerçekleşen her türlü hatanın süresi 2 yıldır. Yine Elektronik ürünlerde garanti koşulları ve süresi yazımıza ulaşabilirsiniz.

Ürün Garantisinin Kalktığı, Geçersiz Olduğu Durumlar yazımıza da ayrıca ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey