Finansal Okur Yazarlık

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi Projesi (MERSİS) Nedir?

Bu yazımızda yeni dönemde yoğun olarak kullanılan Sicil Sorgulama ve ticari hayat konusunda birçok bilginin bir arada toplandığı MERSIS Sistemi konusunda bilgilendirme yapmak istedik.

MERSIS Nedir?

MERSIS kısaca; ticari işletmelerin ticaret sicil numarası yerine geçen ve tüm kamu kurum ve kuruluşları arasında kullanılan bir “ortak anahtar” numaralama sistemi olarak tanımlanabilir MERSIS sistemi üzerinden hangi işlemler gerçekleştirilir?

MERSİS sitemi üzerinden; Şirket kuruluşu işlemleri, kuruluştan sonraki tescil ve ilanı gereken değişiklik işlemleri, Yapılan bildirim ve tescillerin ilan edilmesi gibi işlemler, MERSİS portalı üzerinden yapılabilmektedir. MERSIS sistemiyle her bir tüzel kişilik için bir MERSIS numarası verilmektedir.

MERSIS Sisteminin Faydaları Nelerdir?

  • Birçok Ticaret Sicil Müdürlüğünün (Yaklaşık 238 adet) aynı sistem içerisinde toplanması sağlanmış ve kişi ve ortaklar hakkında hızlıca bilgi sağlanması amaçlanmıştır.
  • İş yaptığınız veya iş yapmak üzere olduğunuz kişi ile ilgili olarak MERSIS sistemi üzerinden T.C. kimlik numarasıyla yapacağınız aramayla kişinin hangi şirketlerde ortaklığının olduğunu varsa eğer ortaklık türünü ve hisse payları gibi bilgilere ulaşmanız mümkün olabilmekte.
  • Sistem internet üzerinden kullanıldığından aracıya ihtiyaç bulunmamaktadır. Bu da maliyet avantajı sağlamasının yanında zaman avantajı da sağlamaktadır.

mersis-nedir

  • Sistem üzerinden şirket kuruluş işlemleri ve unvan sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.
  • Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne gönderilen şirket ana sözleşmesinin tescil edilmesiyle (Noterde imzaların tamamlanmış olması gerekmektedir),   tahakkuk eden harçlar ve diğer ödemeler MERSIS üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlem de yine dağınıklığın ve aşırı zaman kaybının önüne geçmesi açısından bir fayda olarak belirtilebilir.
  • Yine MERSİS üzerinden yapılan işlemlerde zaman ve maliyet konusunda tasarruf sağlamanın yanında aynı zamanda kağıt kullanımı gibi kırtasiye malzeme kullanımlarından dolayı da ağaçların kesilmesinin önüne geçilmiş olmaktadır.
  • Güncelliğini yitirmiş sicil tasdiknameleri ile bankalardan çek karnesi çıkarılmasını MERSIS yoluyla engellenmiş olmaktadır.

 

 

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey