GÜNCEL KONULAR

Memurların Emekli Aylığı Hangi Kriterlere Göre Belirlenir?

Her memurun emeklilik ile ilgili olarak sık sorduğu sorulardan birisi de nasıl emekli olabilirim? Aynı zamanda hangi kriterlere göre emekli olabilirimdir. Biz de yazımızda özellikle memurların emekli olmadan önce yapması gerekenler aynı zamanda hangi kriterlere göre emekli olunur sorularını cevaplamaya çalışacağız.

Emeklilikte Dikkat Edilmesi Gereken Tarihler

Memurların Emeklilik koşullarından belirlenmesinde üç önemli tarihe dikkat etmek gerekir. Bunlardan ilki 8 Eylül 1999’dan önce ilk kez memuriyete başlamış olan kadınlar 20 hizmet yılı, erkekler ise 25 hizmet yılı tamamladıklarını da hangi yaşta olurlarsa olsunlar emekli olabiliyordı.

Ancak 1999 yılında emeklilik için gerekli hizmet yılı şartına Bir de yaş koşulu eklenince ortaya kademeli bir geçiş sistemi çıkmış oldu.  Bu tarihte emekli olmalar kalan süreye göre memurlar farklı yaş şartına tabi olup 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 Arasında ilk kez memuriyetine başlamış kişiler için ise emeklilik koşulları farklı bu tarihler arasındadır.

Memuriyete İlk Kez Başlayan Kadın Memurlar

Memuriyete ilk kez başlamış kadınlar için hizmet yılı şartı 25 yıla çıkartıldığını ayrıca belirtmekte fayda var. Diğer yandan bu tarihler arasında memuriyete başlayan erkekler için 60, kadınlar için ise 58 yaş şartı aranıyor. Memurlar yeni dönemde yaş şartı doldurulmadan 25 hizmet yılı doldurulmuş olsa bile emekli olunamıyorlar.

Emekli keseneğine esas kazanç hisse, memurun brüt maaşı emekli keseneğine esas kazançlar aylık bağlama oranına çarpılmasıyla emekli aylığı bulunuyor. Memurun eğer makam tazminatı, temsil tazminatı,  görev tazminatı varsa emekli aylığı daha yüksek olur. Bu sebeple emekliliğine yakın terfi almış kişiler terfiye aldıkları görev üzerinden emekli olurlarsa emekli aylıkları açısından avantajlı olurlar.

Emekliliğe Yakınlıkta Terfi Önemli bir Kriter

Bu yüzden ünvana göre emekli aylığı artabilir memurların emekli maaşının hesaplanması için iki farklı dönem var 30 Eylül 2008 öncesinde memuriyete başlayanların emekli aylıkları eski 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu uyarınca hesaplanırken 1 Ekim 2008’den sonra ilk kez emekli olanların memur aylıkları 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu uyarınca hesaplanıyor eski 5434 sayılı kanunda aylık bağlama oranı daha yüksek olduğu için bu tarihten önce memuriyete başlayanlar emeklilikte daha yüksek aylık alabilirler

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey