SİGORTA

Memur Hatalarından Dolayı Emekli Olanlar için Duyuru

Özellikle emekli aylığı alanlar ve emekli maaşı alanlar için önemli bir değişiklik hayata geçirildi. Hayata geçirilen değişiklikle daha önceden memur hatalarından dolayı emekli olanlar bu değişiklikten etkileneceğe benziyor.

Yeni Düzenleme Hayata Geçti

Geçtiğimiz haftalarda resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğindeki değişiklikler prim günü eksik olmasına rağmen memur hatalarından dolayı emekli aylığı bağlananlar için yeni bir düzenleme yapıldı.

Biliyoruz ki bir kişinin emekli olabilmesi için prim ödeme gün sayısı yaş koşulu ve sigortalılık konusu gibi şartların bir arada sağlanması gerekiyor Bu 3 şartı birlikte sağlayan kişiye emekli aylığı bağlanmasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

Devlet Tarafından Ödenen Sorunlu Ödeme Türü: Yersiz Ödeme

Emeklilik durumuna giren bir kişiye SGK gerekli incelemeleri yaparak emekli aylığı bağlanacak. İncelemeler sırasında prim günü yetmediği halde kişiye aylık bağlanırsa ki bu çok sayıda olmuştur bugüne kadar bu kişiye devlet tarafından yersiz ödeme yapılmış olur.

Geçen haftaki düzenlemeye kadar SGK Yapmış olduğu yanlıştan dolayı bile olsa yersiz ödeme söz konusu olursa bu ödemeler faiziyle birlikte kişiden geri alınıyordu. Eğer kişinin kusuru olmaksızın memurun hatasıyla prim günü eksik olmasına rağmen aylık bağlanmışsa artık hatanın telafisi söz konusu olabilecek.

Yersiz Ödeme Sorununun Çözümü için Üç Farklı Çözüm Yöntemi Hayata Geçiyor

Bu aşamada 3 yönteme başvurulacak;

  1. Eksik günlerin askerlik, doğum, yurtdışı gibi borçlanma süreleriyle tamamlanması sağlanacak.
  2. Borçlanmaya konu süre yoksa veya borçlanmayı konu süreler ile neler ile prim günü eksiği tamamlanamıyorsa bu durumda Emekli olduktan sonra 4A’lı olarak yapılan çalışmalar hizmet olarak sayılacak ve eksik günler tamamlanacak.
  3. Bu iki ihtimal söz konusu değilse isteğe bağlı veya tarım sigortası olmasına rağmen emekli aylığı bağlanması sebebiyle bu hizmetleri sonlananlar için sigortalılık süreçleri sonlanmamış gibi muamele yapılarak sigortalılık süreleri devam ettirilecek.

Staj Dönemi de Süreci Etkiliyor

Prim günü eksiği borçlanma emeklilik sonrası çalışma veya son sigortalılık staj ile doldurulan kişilerin emekli aylıklarının borçlanma tutarları ile devam eden sigortalılık nedeniyle ödenmesi gereken prim miktarları kesilecek. Dolayısıyla bu kişilerin yapması gereken ödemeler otomatik olarak emekli aylıklarından düşürülecek.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey