BAŞARI HİKAYELERİ

Matara Nasıl İcad Edildi?

Hayatmızında önemli yere sahip olan aynı zamanda hayatımızda çok önemli yere sahip olan mataranın icadını anlatıyoruz. Matara tarihsel gelişim içerisinde insanların çok önemli ihtiyaçlarını karşılamıştır. Bu yazımızda da özellikle mataranın nasıl bulunduğu mataranın tarihsel gelişim içerisinde hangi aşamalardan geçtiği gibi konuları paylaşacağız. Mataranın icadı konusundaki önemli gelişimi merak ediyorsanız yazımıza davet ediyoruz.

Mataranın İlk İzlerine Güney Afrika’da Rastlanıyor

Ilk mataraların devekuşu yumurtasından yapıldığı konuşulur. Güney Afrika’da Deep Cluf kentinde mağaralarda yapılan kazılarda delinmiş ve matara olarak kullanılan devekuşu yumurtaları bulundu.

Matarının ilk izlerinin bulunduğu mağaradaki eşyaların 60000 yıl öncesine ait olduğu sanılıyor. İlkel mataralar bardak şeklinde tasarlanırdı ve dış kısmı deriden yapılırmış. Sonrasında hasır sepetlerin içine cam şişeler konularak ağız kısmı mantarla kapatılırmış.

Metalden Yapılan Mataralar Hayatımızda Yer Etmeye Başlıyor

1900’lü yılların ortalarına gelindiğinde metalden yapılan mataralar kullanılmaya başlandı. Mataranın en son geldiği nokta ise çok uzak değil 2004 tarihi Asya’daki Tsunami felaketinin ardından ve Amerika Kıtası’nda Katrina kasırgasına teslim olduğu zamanlarda felaketzedelere temiz suyun ulaştırılması 5 gün sürdü.

Buluşlar Her Zaman ihtiyaçtan Doğar

Felaketzedelere temiz suyun bu kadar uzun sürdüğünü televizyonda izleyen İngiliz girişimci Michael Richards insanlığın bu kadar çaresiz kalması karşılığında çok sinirlenir ve ardından kolları bu soruna çözüm bulmak için sıvar.

Richards kirli suyu birkaç saniye içinde içme suyuna dönüştüren bir matara icat etti ve adına Life Saver koydu. Life saver yani hayat kurtaran adlı matara filtre değiştirmeden ne kadar kirli olursa olsun 4 ile 6 ton suyu artabilme özelliğine sahipti.  Matara kullanım ömrünü tamamladığında ise sistem kendini kapatıyor böylece kullanıcıyı korumuş oluyor.

Bir Penguen Örneği

Bu arada penguenlerin vücutlarında da kendi filtreleri vardır. Penguenlerin gözlerinin yanında bulunan bir salgı bezi balık yerken aynı anda yuttukları deniz suyunun içinde bulunan tuzun ayrılmasını sağlıyor. Penguenler bu tuzun fazlasını yürürken başlarını sallayarak burunlarından dışarı atabiliyorlar.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey