GÜNCEL KONULAR

Market Mobilya ve Beyaz Eşya’ya Taksit Geliyor

Son dönemde açıklanan ekonomik teşviklerin sonrasında gıda ve perakende sektöründe de ekonomiyi hareketlendirecek bir çok destek ve teşvik yine açıklanmaya başladı. Açıklanan teşviklerin arasında da en önemlilerinden bir tanesi de perakende sektörüne hareketlenme getirecek olan market alışverişlerinde taksit imkanının getirilmesi.

Geçtiğimiz dönemlerde market ve gıda ürünlerine yapılan kredi kartı alışverişleri kaldırılmış ve tüketici market alışverişlerinde özellikle gıda ürünlerinde yapılan taksitlendirme imkanından mahrum kalmış işletmeler açısından bakıldığında da yine kredi kartı kullanımlarının daralmış olması da işletmelerin ticaret hacminde kısmi daralmalara sebebiyet vermişti.

Bu noktada Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamada market alışverişlerinde 3 taksit yapılabilme imkanının olabileceği bu konuda Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Başkanlığında bir çalışma başlatıldığından bahsedildi. Yapılan bu açıklama bile özellikle gıda perakendecileri sektöründen heyecan yaratmaya yetti.

Yerli Üretimi Arttırırken Cari Açığı Arttırmayacak Formüller Geliştiriliyor

Özellikle iç piyasanın canlandırılması noktasında yerli ürünlerin teşviki de dikkate alınarak, ithalatımızı ve cari açığımızı artırmayacak şekilde kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısını artıracağız. Bununla ilgili çalışmalar son aşamada.” Şeklinde açıklama yapan Tüfenkci ilgili çalışmada özellikle iç piyasadaki ticari hacmin arttırılmasını sağlarken cari açığın da artmasını istemediklerini bu sebeple de orta yol bulmak üzere çalıştıklarını ilettiler.

Gıda Sektörüne Ek Olarak Mobilya ve Beyaz Eşyada da Taksit Gelebilir

Daha önce kredi kartıyla alışverişlerde bazı ürünler için çeşitli düzenlemeler yapıldığını anımsatan Bakan Tüfenkci, “Örneğin daha önce market alışverişinde taksidi kaldırmıştık, şimdi 3 taksit gelebilir. Bunun gibi birtakım çalışmalar var. Mobilya konusunda, beyaz eşya yerli üretim noktasında bu sayı artırılabilir.” ifadesini kullandı.

Bu noktada gıda tüketiminde artacak potansiyelin ardından mobilya ve mobilya tipindeki ürünler ile beyaz eşyada yapılacak diğer taksit artışlarının önemli ölçüde ticaret hacmini arttırması beklenmekte.

Tüfenkci, çalışma kapsamına girecek ürünlerin, talep patlaması oluşturmayacak ve lüks tüketimi teşvik etmeyecek ürünler olduğunu söyledi.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey