SİGORTA

Malulen Emeklilikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Malül hale gelmek hiç bir çalışanın istemeyeceği kişinin bilgisi ve onayı olmadan kişinin maruz kaldığı bir rahatsızlık veya kaza sonucu oluşan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Malül hale geldikten sonra da kişilerin emekli olması süreci de yine dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir. Biz de bu yazımızda özellikle malülen emeklilik ve malülen emeklilik aylığının nasıl bağlanacağı ve malülen emeklilik konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair konular hakkında kısa bilgiler paylaşacağız.

Çalışma gücünün kaybedildiğini ispat edilmesi

Malulen emeklilikte en önemli husus çalışma gücünün kaybedildiğini ispat edilmesidir. Bu bakımdan çalışma gücünü herhangi bir hastalık veya kaza neticesinde kaybeden kişiler SGK tarafından yetkili görünen hastanelerden aldıkları raporları ile söz konusu kayıtlarını tespit ettirmiş olma şartıyla malullük aylığı alabiliyorlar.

Malül sayılabilmek için en az yüzde 60 kayıp şartı

Malül sayılabilmek için sağlık raporunda çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu tespit edilmiş olması gerekiyor. Ayrıca en az 10 yıldır sigortalı olmaları ve Asgari 1800 gün prim ödemiş olmaları gerekiyor. Aksi takdirde kişilere malullük aylığı bağlanmıyor, bu konudaki tek istisna sağlık kurulundaki rapora göre başka birisinin sürekli bakımına muhtaç durumda olmak bu durumdaki bir kişi 10 yıldır sigortalı olmak şartı olmaksızın en az 1800 gün prim ödemişse malulen aylık alabilir.

Daha önce malül sayılmayan kişiler

Daha önce malül sayılmayan bir kişi yeni bir hastalık  maluliyete esas bir Hastalık durumunda artma veya eksik muayeneye gerekçeleri ile sağlık kurulu raporuna itiraz ederek malullük durumunun yeniden tespit edilmesini talep edebilir. İtirazda bulunan kişiyi SGK tarafından yetkilendirilen sağlık  hizmeti sunucularının sağlık kurumlarına sevk ediliyor, sonrasında alınan yeni tarihli sağlık kurulu raporu SGK Sağlık kuruluna gönderiliyor yani son karar yine SGK sağlık kurulu tarafından veriliyor.

Hastalık veya özür sebebiyle malul sayılmayan kişiler

Diğer yandan aynı hastalık veya özür sebebiyle malul sayılmayan kişiler sağlık kurulu raporuna itiraz da bulunurlarsa itiraz Sosyal Sigorta Yüksek Kurulu tarafından yeniden karara bağlamıyor. 2015 yılının Mart ayında yönetmelikte yapılan değişiklikle sağlık kurulu raporuna itiraz süresindeki 6 aylık sınır kaldırılmıştı Bu sebeple sağlık kurulu raporlarına itiraz etmek için herhangi bir süre sınırı bulunmuyor.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey