YÖNETİM

Maliyet Yönetimi ile İlgili Bilmeniz Gereken 7 Bilgi

Önceki yazımızda işletmeler için maliyet yönetiminin nasıl olması gerektiğine değinmiştik. Bu yazımızda ise maliyet yönetimi ile ilgili olarak bilinmesi gereken konuları yazımızda toparlıyoruz. Detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • Her şeyden önce yıllardır bildiğimiz bir gerçeği her şeyin üstüne koymamız gerekecek. Karlılık hedefi için kurulmuş her organizasyonda her şey maliyettir. Bir organizasyonu yönetmek demek maliyetleri yönetmek demektir.
  • Yine yıllardır bildiğimiz bir şey ama yaygın olarak, fark edilmeyen, yanlış bilinen, eksik değerlendirilen gerçek; maliyetin birimi para değildir. Maliyet paraya en uzak kavramlardan biridir bir organizasyonda.

Maliyet zamanı tüketen her şeydir. Birimi ise zamandır, miktardır, ağırlıktır, tanedir, keredir ama para değildir. Maliyet yönetimi de daha çok hız ve zaman yönetimidir.

  • Sadece Toplam Maliyet vardır. Yani maliyet bir toplam kavramıdır. Unsurlarına bölünemez (division) yani tek tek unsurlarının toplamından başka bir şeydir. Unsurlarının birbirleriyle ilişkilerinin bütünü olduğundan ancak unsurlarına anlama amaçlı ayrılır (seperation). Yani bir organizasyonun toplam maliyeti belli başlı unsurların düşmesine karşın artabilir. Zira bu iletişim yani etkileşim ağında tüm unsurlar birbirlerini sürekli değiştirecek şekilde farklı vektörel büyüklüklerde etkilerler. Unutulmamalıdır ki bu karmaşık etkileşim ağı içinde tekilin tek başına değil,bir diğeri ve diğerleriyle olan birlikteliği anlamlıdır.Tekilin diğer ve diğerleriyle yaptığı sayısız etkileşim kombinasyonu altında görünmeyenlerin, öngörülemeyenlerin artan özgül ağırlığı maliyetleri nasıl yöneteceğimizin yeni anlamını da belirlemektedir.
  • Toplam Maliyet tüm organizasyonun tüm çalışmasının eşzamanlı birlikteliğinin işidir. Tek bir kişinin, birimin ya da grubun tek tek çalışmalarının ötesinde bir yerdedir. Ekiplerin maliyet yönetiminde artan önemini bu gerçekte aramak gerekir.
  • Maliyet bir kıyastır. Kıyasın konusu ise belirli bir zaman aralığında ve belir bir mekanda tanımlanmış sonuçlardır. Sonuçla kıyaslanmayan bir maliyet tek başına bir şey ifade etmez. Demek istediğimiz maliyetleri düşürmek için işçi sayısını artırabilirsiniz. Zira işçi sayısını artırarak beklediğimiz verimlilik artışı bu beklentinin kaynağı olabilir.
  • Son olarak belirteceğimiz temel gerçek; maliyet yönetimi sürekli bir çabadır. Zira tüm organizasyonlar içi ve dışı ile birlikte sürekli bir değişimin etkisi altındadırlar artık. Sürekli değişim, doğru ve standart tanım ve sonuçların koruyuculuğunu yok etmekte, sürekli çabayı zorunlu kılmaktadır.
  • Yani doğru ve standart, belli bir zamanda, belli bir mekanda ve herhangi bir kişi, grup veya topluluk için tanımlanamamakta. Nokta tanımlar yerini süreç tanımlarına bırakmakta. İşin özü sürekli çaba detaylara değil, derinliğe odaklanmalı. Zira derinlik ancak süreçlerdendir.
Devamını Göster

Caner Karadavut

Caner Karadavut Hacettepe Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde 2 yıl geçirdikten sonra 1996 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Profesyonel hayata yine aynı yıl içinde İnşaat sektöründe Finans ve Bütçe- Planlama fonksiyonlarında görevler üstlenerek başlamıştır.2001 yılından itibaren Otomotiv sektöründe Finans –Kontrol –Maliyet ve Strateji Yönetim fonksiyonlarında uzmanlaşmış ve ilgili konularda Robert Bosch ve Yazaki firmalarında yöneticilik görevleri üstlenmiştir. 2009 tarihinden beride serbest danışman ve eğitmen olarak faaliyetlerine Bursa ve İstanbul’da devam etmekte birikimlerini çeşitli sektörden ve yelpazeden insanlarla paylaşmakta ve çoğaltmaktadır. Şu sıralar yoğun olarak geliştirmiş olduğu Labris Strateji Modeli ile Maliyet kavramına ve Maliyet Yönetimi uygulamalarına getirdiği yeni yaklaşımların pratik çerçevesini oluşturmak için çaba sarfetmektedir.” Caner Karadavut ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey