KOSGEB DESTEK TEŞVİK

Lisanslı Depolama’ya Teşvik

Son dönemde artan gıda maliyetleri hem tüketici tarafında hem üretici tarafında önemli sorunlar yaratmaktadır. Özellikle artan gıda maliyetleri  zaman zaman hem devlet yetkililerini hem de girişimcileri farklı alternatifler ve maliyetleri düşürücü farklı yollar bulmaya itmiştir. Bu noktada lisanslı  depolama hem maliyetleri düşürücü hem de bir girişim havalı olması sebebiyle son dönemde desteklenmeye başlanmıştır. Özellikle lisanslı depolama firmalarının ve sayısının artışı son dönemde dikkat çekmektedir.

Bu yazımızda özellikle lisanslı depolama ile ilgili geçtiğimiz dönemde maliyet avantajları neler olduğu aynı zamanda devletin lisansı depolama konusunda verdiği teşvikleri anlatacağız.

2017 yılı itibariyle popülaritesini arttıran lisansı depolama faaliyetleri yatırımcı tarafından da karşılık bulmuş ve bu yılın ilk dokuz aylık döneminde sabit yatırım tutarı yaklaşık 140 milyon lira olan 15 lisansı depolama projesi için yatırım teşviği verilmiştir.

Lisanslı depolama sektöründe ilk çıkış noktası gıda maliyetlerinin azaltılması yönündeki çalışmaları kapsamında yaygınlaştırılmıştır.  lisanslı depolamanın yaygınlaştırılmasının devamı olarak devlet tarafından 15 proje 140 milyon TL teşvik verilmiştir. Özellikle teşvik uygulaması ağırlıklı olarak Gıda ve tarımsal ürün piyasaları izleme ve değerlendirme komitesinin aldığı kararlar ile hayata geçirildiğini belirtmekte fayda var.

Rakamlarla Lisanslı depolamada verilen teşvikler

Ekonomi Bakanlığının verilerine bakıldığında bu yılın ocak-eylül döneminde Yani ilk 9 aylık döneme bakıldığında 5609 projeye yatırım teşvik belgesi düzenlendi.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine baktığımızda ekim ayına kadar düzenlenen yatırım teşvik belgelerinin 61’i Ticaret depolama alanında olurken bu sene aynı dönemde bu alanda verilen teşvik belgesi sayısı 128’e yükseldi teşvik belgesi düzenlenen projelerin 15’ini lisanslı depoculuk yatırımları oluşturdu söz konusu projelerin sağlayacağı istihdam sayısı ise 271 olurken toplam 139 milyon 993 bin liralık yatırım öngörüldü.

Ay bazında bakıldığında ise lisanslı depoculuk faaliyetlerine en yüksek yatırım teşvik belgesi Eylül ayında düzenlendi.  Eylül ayında toplamda 46 milyon 300 bin liralık yatırım öngören 4 proje için teşvik belgesi verildi

Lisanslı depoculukta KDV istisnası vergi indirimi gibi destekler almak mümkün.

Özellikle yatırım projelerinde başvuruya göre KDV istisnası vergi indirimi sigorta primi işveren hissesi desteği faiz desteği sigorta primi desteği gelir vergisi stopaj desteği yatırım yeri tahsisi gibi teşvikler verilecek öte yandan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre faaliyet izni almış lisanslı depo sayısı 38’e ulaştı 2015’te lisanslı depo kapasitesi 435 1000 ton iken bu yılın ekim ayı itibariyle 1676200 tona çıktı.

Yukarıda saydığımız teşviklere baktığımızda özellikle vergi ve KDV istisnası ve sigorta primi gibi destekler lisanslı  depoculuğun önünü açacak ve ilerleyen dönemde artan teşviklerle daha da büyümesini sağlayacak Özellikle gıda maliyetlerin düşürülmesi ve diğer alanlarda maliyetlerin yine aynı şekilde düşürülmesi sağlanacaktır.

Lisanslı depoculuğun öncelikli yatırım konuları arasına alınması ve bu alandaki yatırımların teşviki uygulamalarından bölgesine bakılmaksızın 5 bölgede gerçekleştirilmiş gibi yararlandırılması da ilişkin bakanlar kurulu kararı Mayısta yayınlanmıştı.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey