MUHASEBE

Limited Şirket Kuruluş Masrafları Hakkında

Önceki yazılarımızda Limited Şirket Kuruluş İşlemleri yazımıza ve Limited Şirket Kuruluş İşlemleri İçin Gerekli Olan Evraklar konularına değinmiştik. Bu yazımızda ise Limited Şirket kurmaya karar verdiniz. Limited Şirket Kuruluşu esnasında ne gibi masraflar karşınıza çıkacağı ile ilgili konuyu derleyip bilgilerinize sunmak istedik.

 1. Limited Şirketin kuruluş aşamasında belirlenmiş olan sermayenin %0,04 (onbinde dört) kadar miktarının rekabet kurulu hesabına (Halkbankası) yatırılması ve dekontunun da istendiğinde teslim edilmesi gerekmektedir.
 2. Ticaret sicil müdürlüğüne de tescil harçları, gazete ilanı vb işlemler için ödeme yapılacaktır. Yapılacak ödeme sözleşme kelime rakamlarına göre değişiklik göstermektedir. Sözcük sayısına göre değişmekle birlikte 1.000 TL-3.000 TL arasında değişmektedir.
 3. Tescil işlemleri bittikten sonra paranızı bankadan geri almak kaydıyla önceden karar verilmiş olan kuruluş sermayesinin %25’ini bankaya yatırmanız ve bankadan verilen dekontun ticaret odasına verilmesi gerekmektedir.
 4. Faaliyet belgeleri içinde kuruluş yapılacak şehirde ticaret odalarına ödeme yapılması gerekecektir. Bu ödeme şehirsel olarak değişebileceği gibi 10 TL-50 TL arasında değişebilir.

limited-sirket-kurulus-masraflari-hakkinda

Limited Şirket Noter Masrafları

 1. Aşağıda detaylarını da göreceğiniz üzere limited şirket kuruluş işlemleri temelde (farklı evraklar veya işlemler istenirse masraf değişebilir) 1.000 TL-2.500 TL arasında değişmektedir. Detaylandırılması ise aşağıdaki gibidir.
 2. Tescil talepnamesi yani imza beyanı da limited şirket kuruluşu noter masrafları arasında yer almaktadır. Bu bedel de yine noter 50-70 TL arasında tutmaktadır.
 3. Yine kuruluş işlemlerini muhasebeciniz veya kuruluş işlemlerini takip edecek kişiye (muhasebeci olması tavsiye edilir) vekalet vermeniz gerekecek. Bu işlem için de 60-90 TL arasında bir noterlik masrafı olacaktır.
 4. Noter yoluyla yapılması gereken noter tasdik işlemleri 400-500 TL arası tutmaktadır. (Bu fiyat 4 nüsha için verilmiştir. 4 nüshadan fazla sözleşme olması durumunda noter ücretleri de aynı şekilde artış gösterecektir.
 5. Limited şirket kuruluş işlemleri için bir mali müşavir tutulacağı için ona da bir vekalet gerekecek bu vekalet ücreti de 80 TL-100 TL arası,
 6. Genel Kurul Toplantı (Müzakere Defteri) noter onayı 50 TL-100 TL arası,
 7. Ortaklar Pay Defteri noter onayı 40 TL-90 TL arası,
 8. Yevmiye defteri noter onayı 500-1000 sayfa arası için 140 TL-300 TL arası,
 9. Defter-i Kebirin noter onayı 500-1000 sayfa arası için 140 TL-300 TL arası,
 10. Envanter Defteri noter onayı 50TL-100 TL arası

 

 

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey