MUHASEBE

Leasing’de ve Finansal Kiralamada KDV Oranları

Bu yazımızda Leasingde KDV oranları nedir? Leasingde KDV oranları nasıl olur?  Aynı zamanda Leasing’in Türkçe Karşılığı olan finansal kiralama kdv oranları 2016  (diğer yıllar için aksi belirtilmediği sürece aynı kalacaktır ) gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Aynı zamanda Leasing Nedir? Leasing’de Muhasebe Kaydı Nasıl olmalı yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Leasingde KDV oranları Bakanlar Kurulu tarafınca yürürlüğe giren kararname ile belirlenmiştir. KDV oranı %1’dir. Ancak bu kural malın kullanılmamış olması durumunda geçerlidir. Mal kullanılmış olursa, KDV üzerinde hiçbir indirim söz konusu olmayıp, Aksam, parça ya da aksesuarlar üzerinde uygulanan % 18 KDV geçerli olur.

Leasing geri ödemelerinizde dövize endeksli borçlanmak yerine, doğrudan döviz ile borçlanma imkanı

Satın almada oluşan katma değer vergisini (KDV) peşin ödemek yerine kira ödemeleri ile birlikte, taksitler halinde geri ödenebilir.

Leasing işlemleri birçok vergi, resim ve harçtan muaftır.

leasingde-kdv-orani-nedir

Leasing işlemlerinde sözleşme süresince kiralar sabit kalır.

Leasing ile yapılan tüm sabit kıymet yatırımlarında amortisman ayrılabilir. Yeniden değerleme yapılabilir.

Kullanım haklarını kiraladığınız yatırım aracının mülkiyet hakkını sözleşme sonunda küçük bir bedelle kiracıya devir edilir.

 

Devamını Göster

Related Articles

omments

 1. Mersın Tarsusta makına ımalatı yapmaktayım bu gune kadar leasıng kdv oranı%1 olarak bilirdim. Fakat ben muasabeme sordum sen 18 den keseceksın dedi. Banka 1 den kesecek dedı sızce dogrusu hangısı bılgılendırırsenız sevınırım
  saygılar.
  Yüksel Makina-Mehmet Yüksel

 2. 27.12.2011 tarih ve 28155 sayılı Resmi Gazete de 3065 sayılı KDV kanununda yapılan değişiklikle;
  Kararname ekindeki GTİP pozisyonlarında yer alan leasinge konu kullanılmamış yeni makine ve cihazların leasing ile alımlarındaki KDV oranı % 1’e inmiştir. Bu makine ve cihazların leasing dışındaki normal alımlarında KDV oranı, techizata göre % 8 yada % 18 olarak işleme konu olmaktadır.

  — Leasinge konu olan makine ve techizatlar, Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında % 0 KDV ile satın alınırken , Teşviksiz işlemlerde KDV oranı % 1’e indirilmiştir.

  makine imalatı satışların kdv oranı % 8 veya % 18’dir. , yukarıda belirtildiği üzere leasinge konu kullanılmamış yeni makina ve cihazların leasing ile alımlarındaki KDV oranı % 1dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey