KÜÇÜK İŞLETMELER & KOBİLER

Lease, Leasing, Bumerang Leasing Nedir ?

Bugünkü yazımda, İngilizce hayranlığımızdan mı yoksa ilk uygulamaları Amerika’da başlamasından dolayı mı “leasing” olarak adlandırıldığı tam olarak bilinmeyen, farklılaşmış bir  kiralama işlemini, siz değerli okuyuculara  anlatmaya çalışacağım.

Lease; kontratla kiralama anlamında kullanılmaktadır. Leasing ise kontratla kiralama işleminin, tüm detaylarını içine alan geniş kapsamlı bir kelimedir. Bumerang, benim gençliğimde oynadığımız bir oyun aletine verilen isimdi. Bumerang, karşıya atılan, atıldıktan sonra dönüp dolaşıp, atan kişiye tekrar gelen bir oyuncaktı. Laesing’te, kiracı kiraladığı şeye; kiralama bitiminde sahip olurken; Operasyonel kiralama adı da verilen Bumerang Leasing’te ise kiralanan şey, kiralama bitiminde, tekrar ilk sahibinin olmaktadır.

Neler Lease Edilebilir ?

Marka, Patent, endüstriyel tasarım gibi fikre dayalı unsurların dışında kalan tüm taşınır ve taşınmazlar lease edilebilir. Bunlar; Fabrika, ofis, depo, iş yeri, hastane gibi ticari gayrimenkuller;  Kara ulaşım araçları; Uçak, iş jeti, helikopter gibi hava ulaşım araçları; Demiryoluı ulaşım araçları; Motorlu ve yelkenli tekneler; Tekstil makineleri; İş ve inşaat makineleri; Organize Sanayi Bölgeleri içinde yer alan taşınır ve taşınmazlar; Mağaza ve ofis ekipmanları; Tıbbi cihazlar ve ekipmanlar; Elektronik ve optik cihazlar; Rüzgar türbini, jeneratör ve diğer enerji ekipmanları; Yazılımlar ve çoğaltılmış nüshaları.

Kimler Leasing Kullanabilir ?

Anonim Şirketler, Limited Şirketler, Şahıs Şirketleri; Mali Müşavirler, Doktorlar, Avukatlar, Diş Hekimleri ve Hukuki işlem yapmaya yetkili diğer tüm kurum/kuruluşlar leasing kullanabilir.

Sat ve Geri Kirala Nedir?

Şirketlerin bünyelerinde bulundurdukları binaları, leasing şirketine satıp tekrar  kiralamaları işlemidir. İşletme sermayesi açığı olan şirketler, bu yolu kullanarak  satış bedelini leasing şirketinden peşin olarak tahsil edebilir. Şirkete bu yolla giren para ile sermaye açıkları ortadan kalkmış ve ticari işlemlerin aksamadan devamı sağlanmış olur. Leasing şirketine geri ödemelerin, uzun vadeye yayılmış olması, şirket için çok avantajlı bir durum oluşturur.

Leasingin Avantajları Nelerdir ?

Leasing işlemini kullananların nakitleri kendilerinde kalmış olur. İhtiyaç duyulan ekipmana, taksitler halinde ödeme yaparak sahip olunur. Ödemelerin sabit kalması ile nakit akışının planlanması kolaylaşır. .Orta ve uzun vade imkanlardan uygun olanı seçilir. Leasing’de ödenen kira taksitleri, gider olarak gösterilir. Leasing olayı, bankadan kredi almaktan daha kısa sürede sonuç alınan bir yöntemdir. Kiralama olayı, girişimcilerin kendilerine en uygun konumda iş başlangıcı yapmalarına yardımcı olur. İhracat yapan işletmeler, modern makine ve teçhizatlara leasing ile daha kolay bir şekilde ulaşırlar.

Leasingin Dezavantajları Nelerdir ?

Leasing’de kira giderleri gider olarak kabul edildiği için; hızlandırılmış amortisman yöntemini burada kullanılamaz. Dolayısı ile vergi tasarrufu sağlanamaz. Büyük işletmelerin başka finansman olanaklarını tercih etmesi ve kredi limitleri dolmuş KOBİ’lerin leasingi çokça tercih etmeleri, riskin artmasına bunun sonucunda da kiralama maliyetlerinin atrmasına neden olmaktadır.

Bu yazımda, sizin bildiğiniz bir konu olan leasingi, kendi cümlelerimle size anlatmaya  çalıştım. Çok işiniz, bol leasinginiz olması dileğiyle…

Dilek ÖZCANLI, Mali Müşavir

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey