BAŞARI HİKAYELERİ

Lastik Eldiven Nasıl İcat Edildi?

Lastik eldiven kullanım alanının genişliği sağladığı faydalar ve bir çok konuda insanlığa kolaylıklar sağlaması özelliklerine bakıldığında önemli bir buluş ve hayatımızı değiştiren bir icat olarak bizleri etkilemeye devam etmektedir.

Lastik eldivenin bugünkü kullanımlarında baktığımızda başta hepimizin hayatı için büyük öneme sahip olan sağlık sektörü ilk akla gelen olduğu gibi aynı zamanda yemek sektörü gibi daha aklımıza gelmeyen alanlarda kullanımları insan hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Bu yazımızda da eldivenin farklı olarak bir aşk hikayesinden çıkan icat olarak günümüze kadar gelişini konu alan hikayesini anlatacağız.

Lastik Eldiven İcadında Aşk Öyküsü

Lastik eldiven icadının arkasında önemli bir aşk öyküsü var diyebiliriz. Lastik eldiveni Amerikalı cerrah Dr William Helsted buldu. Modern cerrahinin babası olarak da anılan Dr Helsted lastik eldivenin icadının yanında kendi üzerinde yaptığı deneyler sonucu büyük duyu sinirlerine enjekte edilen bir uyuşturucunun vücudun belirli bölgelerinde duyu yitimine sebep olduğunu da keşfetti. Bu özellikleri itibariyle Dr Helsted özellikle sağlık alanında yaptığı buluşlarla dönemin önemli mucitleri arasında sayıldı.

Madde Bağımlılığından Kurtulan Doktor

Kendi üzerinde yaptığı deneyler sonucu büyük duyu sinirlerine enjekte edilen bir uyuşturucunun vücudun belirli bölgelerinde duyu yitimine sebep olduğunu icat ettiği dönemde Dr Helsted bu deneyler sırasında uyuşturucu bağımlısı da olan Doktor bağımlılıktan kurtulmayı başardı.

Cilt Hastalığının Çözümü Lastik Eldiven

1890 yılında hastalarıyla birlikte çalıştığı hemşire Caroline Hemten’ın cildi Ameliyat öncesi kullanılan güçlü dezenfektesyonlara ciddi reaksiyon veriyordu. Caroline’ın bu sorununu çözmek için Doktor ünlü bir lastik firması ile iletişime geçti ve lastik eldiven yapmalarını istedi. Bu sorunu çözmek istemesinin sebebi ise doktorun aynı zamanda hemşiresi olan aşkıydı. Doktor kendisine büyük bir aşkla bağlı olduğu Caroline’in böyle bir sorunu yaşamamasını ve cildinde oluşan rahatsızlığı bir an önce çözmek istiyordu.

Listik firmasından gelen cevap ile lastik eldiven üretilmiş oldu. Prototip olarak yapılan lastik eldiveni kullanan Caroline’in yoğun dezenfektasyonların yaptığı tahrişler ellerinden geçmeye başladı ve bu sayede milyon dolarlık plastik eldiven endüstrisi böylece doğmuş oldu. Bu özellikleriyle lastik eldivenin icadı içerisinde önemli bir aşk öyküsü barındırmasıyla diğer icatlardan ayrılmış oldu.

Diğer icatlar için buradan bilgi alabilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey