KOBI REKLAM PAZARLAMA

Kurumsal Kimlik Özellikleri Neler Olmalıdır?

Kurumsal kimlik işletmelerin görünen ön yüzü ve kurum hakkında izlenimin aldığı ilk yer olması sebebiyle her zaman kritik bir öneme sahip olmuştur. Bu sebeple kurumsal kimlik çalışmalarında nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili olarak bilgilendirme yazımızda detayları sizlerle paylaştık. Konu hakkında geniş bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kurumsal Kimlik (Corporate Identity) kurumun kimlik özelliklerinin kesin olarak belirlendiği görsel, fiziksel, kültürel ve genel kurum felsefesinin niteliklerinin oluşturulması için yapılan çalışmaların tümüdür.

Kurumun bütün bu özelliklerinin tümünü içeren çalışmaya “Kurumsal Kimlik” çalışması, hazırlanan tüm çalışmaları içeren kılavuza ise “Kurumsal Kimlik Kılavuzu” (Corporate Identity Manual) denir.

Bu tür bir çalışmaya başlamadan önce kurumun kendi vizyonunu belirlemiş, hedeflerini saptamış kurumsal yapının, felsefesinin kendisine kazandıracağı gelişmeleri içerisine (özüne) sindirmiş olması gerekir. Kurumsal kimliğin yalnızca bazı temel basılı materyalden (POP) ibaret olmadığının bilincine ulaşmış olması her şeyden önce o kurumun gelecekte karşılaşabileceği kimlik bunalımlarını da aşması için temel dayanak noktası olacaktır.

Sözünü ettiğim bu temel şartları kendi bünyesinde oluşturmadan kurumsal kimlik çalışması yapan bir kurumun yalnızca “dostlar alışverişte görsün” mantığından öte gitmeyen bir çalışma içerisinde olacağını unutmamak gerekir.

Bu çalışmanın içerisinde en can alıcı olanı kurumun Logo Type’ının yani eski deyimle “Alamet-i Farikası”nı oluşturma çalışmasıdır ki bu bir kurumun kimliğinin en önemli parçasını hatta beynini oluşturur.

Bu çalışma bir kurumun vitrinin en gözde parçasıdır. Dışa açılmada o kurumu akılda kalıcı, etkileyici, çarpıcı ve güçlü kılan logosunun görünümüdür.

Kurumun yapısına uygun logo tasarımının oluşturulmasından sonra kurum için gerekli olan diğer basılı materyallerin de yapının özelliklerine ters düşmeyen bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Tüm bu çalışmaların oluşturulmasından sonra karşımıza çıkan en önemli konu bu tür çalışmaların hazırlığının nasıl olması gerektiği ya da nasıl olmaması gerektiğini belirten bir kılavuzun hazırlanmasıdır.

Hazırlanacak olan bu tür bir kılavuzda kurumun logosundan tutunda diğer tüm yazılı ve görsel tanıtım ya da işlevsel unsurlarının aşama aşama nasıl olması gerektiğinin üçüncü şahıslara anlatılması esas alınmalıdır. Çünkü kurum ileriki dönemde üçüncü şahıslarla iş ortaklığı yapacak, yaptığı bu ortaklıklarda kurumun felsefesinin onlar tarafından da benimsenmesinin sağlanması esas olacaktır.

Bu ön hazırlık çalışmasının sağlıklı olması o kurumun daha sonraki dönemde kendilerine her aşamada avantaj olarak geri dönecek, bu yaşadıkları uzun ve sancılı olan süreç onların daha sonraki dışa açılımlarında psikolojik ön hazırlık aşaması olacaktır.

Kurumsal Kimlik çalışmasının yaratılması için kurumun kendisini ön hazırlık sürecinden geçirmesi aynı zamanda kendisi gibi düşünen, süreci birlikte sağlıklı olarak yaşayabilecek bir partnerin yani ajansın da görsel ve yaratıcı katkısıyla tamamlaması esastır.

Tüm bu yorucu ve sancılı geçen sürecin sonunda ortaya çıkan ve gerektiği kadar sayfadan oluşan bir “Kurumsal Kimlik Kılavuzu” o kurumun fiziksel yapısının yanında ruhunu da yansıtır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey