SİGORTA

Kümes Hayvanları Sigortası Tanım ve Kapsamı

Kümes Hayvanlarının kaybından kaynaklı olarak çiftçilerin maddi hasarlarının ve risklerinin karşılanması, güvence altına almak için yapılan sigorta türüdür. Kümes hayvanlarının genel tanımı ve hangi kümes hayvanlarının kapsam dahilinde olduğuna dair şartlar kümes hayvanları genel şartları ile belirlenmiştir. Mevcut şartlar dahilinde sigorta eksperlerinin değerlendirmesi ve raporları ile birlikte oluşan maddi hasarlar karşılanmaktadır.

Kümes Hayvanları Sigortası Kapsamı

Kapalı sistemde üretim yapan, bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış tesislerde yetiştirilen kümes hayvanları için geçerli olan sigorta türüdür.

Kümes Hayvanları Sigortası Kapsamında Güvence Altına Alınan Riskler

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa göre, ihbarı mecburi bulaşıcı hastalıklar hariç olmak üzere, her türlü kanatlı hayvan hastalıkları (Dar Kapsamlı Tarifede, tüm hastalıklar teminat dışıdır.), her türlü kazalar ve zehirlenmeler, her türlü doğal afetler, yangın veya infilâk, sebebiyle meydana gelen ölüm, itlaf ve mecburi kesim riskleri sigorta kapsamındadır.

SİGORTA TALEPLERİNİZ İÇİN BAŞVURU

Kümes Hayvanları Sigortası Primlerinin Ödeme Vadesi

Kümes Hayvanları Hayat Sigortasında, poliçede yazılı primin %50’si Devlet tarafından karşılanacaktır. Sigortalı tarafından ödenecek olan primin %25’i peşin alınır, kalan prim tutarı da en fazla 5 taksitle tahsil edilir. Broiler sigortalarında primin tamamı peşin tahsil edilir. Kümes Hayvanları Hayat Sigortasında; en geç 24 saat içinde, sigorta şirketine, acentesine, Tarım Sigortaları Havuzuna (TARSİM’e) yapılır.

Kümes Hayvanları Sigortasında Poliçe

Çiftçi, bio-güvenlik ve hijyen kuralları sağlanmış kapalı sistemde yetiştirilen kümes hayvanlarını sigortalatmak için TARSİM’e üye sigorta şirketine veya acentesine başvurur. Acente, Tarsim tarafından yaptırılan risk inceleme işleminden sonra poliçeyi düzenler.

kumes-hayvanlari-sigortasi

Kümes Hayvanları Sigortasında Hasar Ödemeleri

Kümes Hayvanları Hayat Sigortasında; Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından görevlendirilen Veteriner Hekim hasar ihbarı yapılan hayvanları / kümesi en kısa süre içerisinde görüp, gerekli incelemesini yaparak “Çiftlik Hayvanları Sigortaları Kanatlı Hayvan Hasar Raporu” nu düzenler. Hasar dosyası tamamlanarak kesinleşmiş tazminat miktarları en geç 30 gün içinde yine Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından sigortalıya banka kanalıyla ödenir.

Kümes Hayvanları Sigortası Genel Şartları

[download id=”663″]

 

 

 

 

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey