GÜNCEL KONULAR

Küçük İşletmelere Devlet Destekleri Hakkında Bilgilendirme

Küçük işletmeler ekonominin önemli parçalarından birisi olması sebebiyle devlet desteğini düzenli olarak almaktadır. Bu bağlamda da devlet gerek eğitimler gerekse girişimci destekleri gibi birçok destek uygulamasını hayata geçirmiştir. Küçük işletmelerin ve KOBİ’lerin bu destekler hakkında bilgilendirilmesi noktasında bir çalışma hazırlayıp siz okurlarımızla paylaşalım istedik.

Küçük İşletmelere Devlet Destekleri; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme, Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) olmak üzere iki kurum gerçekleştirilmektedir.

Bu kurumların verdiği Desteklerin neler olabileceği konusunda bilgilendirmeyi aşağıdaki şekilde listeliyoruz:

kucuk-isletmelere-devlet-destekleri

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Destekleri: (KOSGEB desteklerine ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz)

Araştırma Geliştirme (Ar-ge) Merkezi Destekleri

Şirket destekli elli ve daha üzeri araştırma geliştirme personeli istihdamı yapan ve hali hazırda aktif olarak çalışan, bakanlık tarafından ar-ge merkezi uygunluk belgesi almaya hak kazanmış şirket ve kurumların desteklenmesi için vergisel indirimler, muafiyetler ve istisnalar sağlanmaktadır.

Sanayi Tezleri Programları Destekleri (SAN-TEZ)

Üniversite-Kurumlar (İşletmeler) arasında iş birliğince kullanılan ve bakanlıkça desteklenmesi uygun görülen Ar-Ge Projelerinin %75’i Bakanlıkça hibe olarak, %25’i proje ortağı firma tarafından karşılanmaktadır.

TeknoGirişim Sermayesi Desteği

Teknogirişim Sermayesi Desteği (TGSD) için yeni ve yenilikçi bir iş fikri bulunan, örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci, yüksek lisans veya doktora öğrencisi ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok beş yıl önce almış kişiler başvurabilmektedir.

İş fikri desteklenmesi uygun bulunan girişimci, firmasını kurmasını müteakip bir defaya mahsus olmak üzere, en fazla 100.000,00 TL teminatsız hibe destek ile bir yıl süre boyunca desteklenmektedir. Programa yılda bir kez Bakanlığımızca duyurulacak tarihlerde başvuru yapılabilmektedir.

Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri

Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri başvurusu, 5746 Sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanunda öngörülen destek ve teşviklerden yararlanmak üzere en az iki işletme tarafından başvuru yapılması ile gerçekleşir.

Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) Bölegesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı (BROP):

Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında yürütülmekte olan BROP ile, hedef bölgedeki illerden gelecek başvurular doğrultusunda proje finansmanı sağlanması amaçlanmaktadır. KOBİ’lerin direk başvurusuna halihazırda açık olmayan programa, hedef bölgede yer alan kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra KOBi’lerin ortak çıkarlarını korumak gibi bir misyonları da bulunan oda, birlik ve borsa benzeri kuruluşlar da başvurabilmektedir. Program kapsamında, belli bir sektördeki tüm KOBİ’lerin ortak faydasına yönelik projeler hayata geçirilmektedir. Projelerin en fazla %85’ine kadar finansmanı AB’den, geriye kalan kısmı ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı merkez bütçesinden karşılanmaktadır.

Küçük işletmeler için devlet desteği konusunda danışmanlık hizmeti almak isterseniz formumuzu doldurabilirsiniz.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey