YÖNETİM

Küçük İşletmelerde Personel Yönetimi Önerileri

Personel yönetimi tüm şirketler için önemli olduğu kadar özellikle küçük işletmeler için de kritik öneme sahiptir. Şirketlerin büyümesi ve etkili olabilmesi için personel ve çalışanlar özenle seçilmeli ve düzgün bir yönetim sistemi hayata geçirilmelidir.

Personel yönetimini nedir? Sorusuna cevap vermek gerekirse; Şirketlerin hedeflerine ulaşması için personel istihdamının en verimli şekilde sağlanması ve istihdam edilen personelin yine verimli iş çıkartılması amacıyla doğru yönlendirilmesi olarak tanımlayabiliriz.

kucuk-isletmelerde-personel-yonetimi

Yine kağıt üzerindeki tanımlarına bakarsak küçük işletmelerde personel yönetiminin sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • şirket çalışanlarıyla şirket yönetimi arasındaki iletişimi koordine eden,
  • personel yönetimi insan kaynakları istihdamı,
  • personel performans değerlendirmesi,
  • personelin maaş işlemleri ve bordrolama işlemleri, ,
  • personelin sağlık kurallarına uygun hijyenik ortamlarda güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan işlevlerin yerine getirilmesi olarak da tanımlayabiliriz.

Personel yönetimi nasıl olmalı gibi sorulara cevap vermek adına aşağıdaki maddeleri sıraladık:

  • Öncelikle personel yönetimi yerine insan kaynakları odaklı bir yönetim şeklini benimsemekte fayda var. Personel yönetimi biraz daha eski çalışanı bir maaş ödenen kişi olarak görürken insan kaynakları yönetimi ise çalışanı katma değer sağlayan, şirketin büyümesinde önemli etkisi olan çalışan olarak görür.
  • Küçük işletmeler için çalışanlar önemli olması sebebiyle çalışanların gelişmesi ve geliştirilmesi de önemlidir. Bu açıdan bakıldığında çalışan eğitimi de sürekli ve düzenli olmalıdır.
  • Küçük işletmeler için departmanlar arası da iletişim önemlidir. Bu noktada personel yönetimi de departmanlar arasında gerçekleşecek iletişim ağının önemli bir noktasında yer almalıdır.

Küçük İşletmeler için Personel Yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti almak isterseniz formumuzu doldurabilirsiniz.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey