YÖNETİM

Küçük İşletmelerde Departmanlar

Her şirket tipinde olduğu gibi küçük işletmelerde hem büyüme aşamasında hem de ilk kurulduğu aşamalarda işlerin düzenli ilerlemesi sağlam temeller altında büyümek için departmanlara ihtiyaç vardır. Buradaki temel amaç işinde uzmanlaşmış kişilere işleri delege etmek ve yüksek performans sağlayarak işletmenin sağlam temeller üzerinde büyümesini sağlamaktır.

Küçük İşletmelerde Personel Seçimi

Küçük İşletmeler için Departman sistemi çalışacak adayların seçimi ile başlar ve bu çalışacak personel için zaman, enerji ve para harcayacağınız için çok kritik bir öneme sahiptir. Bu aşamada bildiğiniz tanıdığınız geçmiş başarıları belli olan kişileri istihdam etmek en garantili yöntem olacaktır. Eğer personel seçimi için kendinizde yeterlilik görmüyorsanız bir insan kaynakları danışmanlık şirketiyle veya günümüzde popüler olan insan kaynakları web sitelerini tercih etmenizi öneririm.

Küçük İşletmelerde Denetleme

Çalışanların denetlenmesi için bir mikro bir şirketseniz (3-5 kişilik) firma sahibinin denetlemesi kolaydır. Yalnız kişi sayısı arttıkça denetim zorlaşacağından denetim konusunda tecrübeli çalışanlarınıza veya departman yöneticilerine sorumluluk vermek süreçte elinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Küçük İşletmelerde Departmanlar Nasıl Olmalıdır?

Genelde Fonksiyonel Bölümlere Ayırma dediğimiz yönetim şekli küçük işletmeler için faydalı olacaktır. Örnek vermek gerekirse;

Firma sahibi veya Genel Müdür altında; Muhasebe Müdürü, Satış Müdürü, IT Müdürü gibi yöneticiler direkt Genel Müdüre veya firma sahibine bağlı olarak çalışabilirler. Müdürlerin altında ise Muhasebe elemanları, Satış elemanları, IT elemanları olmak üzere ekip kurulabilir. Zamanla şirket büyümesiyle birlikte Müdür ile elemanlar arasında takım lideri veya Müdür Yardımcıları veya Müdür ile Genel Müdür/Patron arasına direktörler ek olarak eklenebilir.

kucuk-isletmelerde-departmanlar

Küçük İşletmelerde Departmanlar faaliyette bulunulan sektörlere göre de farklılıklar gösterebilir. Örneğin üretim ağırlıklı bir iş kolunda faaliyet gösteriliyorsa bu durumda Üretim ağırlıklı bir ekip oluşturmak gerekecektir. Üretim Departmanı, Dağıtım Departmanı, Teknik Servis Departmanı. Yine her departman için müdürler ve altına elemanlar müdürlerle elemanlar arasında bir pozisyon ihtyacı olduğunda da tecrübeli çalışanlarla bu açıklar giderilebilir. Yine üniversitelerden veya teknik liselerden alınacak stajlerle gerekli destekler sağlanabilir.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey