YÖNETİM

Küçük İşletmelerde Çalışan ve Müşteri Memnuniyeti

Yaptığınız iş ne olursa olsun başarınızı sağlayacak temel unsurlar vardır . Bu temel unsurların başında personel ve müşteri memnuniyeti gelir . Bu iki unsur bir birine bağlı ve kesinlikle ayrıştıramayacağınız kavramlardır .

Yaptığınız işin hacmi , sektörü ve yeri farketmeksizin , müşterinizi memnun etmediğiniz takdirde başarılı olmanız imkansızdır  . Müşterinizi memnun edecek ana unsurda personelinizdir . Personeliniz gerekli donanıma sahip değil , yaptığı işten veya çalıştığı ortamdan memnun değilse başarısızlık sizin için kaçınılmaz sondur .

Çalışan Neden Mutsuz Olur?

Çalışanlar ülkemiz şartlarında genellikle kazançları konusunda mutsuzluk yaşarlar . Temelinde doğru bir tespit olsada mutsuzluğu sadece kazanca bağlamak doğru değildir . Patronu veya yöneticisi tarafından gördüğü kötü muamele , aşırı iş yükü , uzun çalışma saatleri çalışanı mutsuz eden nedenlerdir . İş ortamında huzurlu ve gereken saygıyı gören çalışan kazanç konusunu çok fazla önemsemeyebilir . Yukarıda belirttiğimiz unsurların hepsi bir arada olduğunda çalışan işini yapamaz duruma gelecektir ve şirketine yarardan çok zarar vermeye başlıyacaktır . Ürününüzün  kalitesi ne kadar iyi olursa olsun  müşteri ilişkileriniz sorunlu ise şirketinize sadık bir müşteri profili oluşturamassınız . Bu gibi durumlarda olduğunuz yerde saymanız iyi ihtimal olacaktır, çünkü müşteri kaybı işletmeyi kapatmaya yetecek , büyük bir nedendir .

Çalışma Yöntem ve Sistemi

Aile şirketi , kurumsal şirket , patron şirketi . Bu tarz işletmelerde işleyiş çok farklıdır kimine göre kurumsal yapı ağır işler ve sıkıcıdır . Patron şirketlerinde ise kural yoktur patronun insafına kalırsınız . Bu unsurların ülkemiz için doğru olduğunu kabul ediyoruz fakat bunların yanında en büyük sorunumuz çalışmayı bilmiyoruz . İşveren de çalışan da ne haklarını biliyor ne çalışmayı ne de çalıştırmayı .

Esnek çalışma saatleri ! Türkiye coğrafyasında çok çalışmak verimlilikle doğru orantılı olarak düşünülüyor . Bu büyük bir yanılgı . Doğrusu  , doğru çalışmak . Sektöre göre belirlenmiş çalışma saatleri olmalı . Ağır işte çalışan bir personelle , masa başı işte çalışan bir personeli aynı kefeye koyamassınız .

Almanya’dan  örnek verelim ; Bir çalışan işe girerken tüm haklarını bilir . Çalışma saati bellidir . Çalışma saatleri içerisinde özel işleriyle ilgilenmez . Şahsi e-mail’lerine ,facebook hesabına vs vakit geçiremez . Hatta biraz bize ters bir durum ama mesai arkadaşlarıylada çok fazla diyaloğa girmez . Mola saatinde molaya çıkar , mesai saati bitince işi bırakır . Kimsede sen neden erken çıkıyorsun diyemez . Burada hedeflenen personelin kendini işe vermesi , iş saatinde iş dışı konularla kendini meşgül edip konsantresini bozmaması . Bu şekilde işler işlediği için verimlilik yukarı seviyelerde oluyor . Her şey zamanında gerçekleşiyor . Klasik olacak ama tam bir makine düzeni .

Durumu özetlemek gerekirse Türkiyede düzgün bir sistem mevcut değil . En kötü sistem bile sistemsizlikten iyidir . İşveren haklarını bilmediği ve doğru yönetmediği için , çalışanda haklarını bilmediği ve doğru çalışmadığı için bir çok işletme sorun yaşıyor veya kapanıyor . Belirttiğimiz bu unsurları birbirinden ayıramassınız . Makinanın parçaları gibi ,bir yerde sorun varsa tüm makinanın çalışmasını etkilenecektir . Türkiyede dengeler her sektörde ve konuda olduğu gibi farklı değerlendirilmeli . İstanbulda yaşayan biri için ekstra şartlar gözetmek gerek . Trafik ! İnsanlar işlerinde ayrı , eve giderken ayrı yoruluyor . Bu durumda motivasyon kaybına yol açan başka bir unsur .  İşveren bu durumu da gözönünde bulundurmalı .

İyi bir işletme olmak için tüm unsurları gözönünde bulundurmalı ve uygulamalısınız . Bu bütünü oluşturup ve sürekliliğini sağladığınızda başarı kendiliğinden gelecektir .

Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey