KOBI REKLAM PAZARLAMA

Küçük İşletmeler için Google Adwords Reklam Verme

KOBİ’ler ve küçük işletmelerin dijital pazarlama çalışmalarından en önemli parçalarından bir tanesi de Google Adwords reklam verme uygulamalarıdır. İşletmeler dijital pazarlama faaliyetlerine genelde Google Adwords ile başlarlar ve bu başlangıçlar ise belli basamaklar halinde kullanılmaktadır. Bu yazımızda da Google Adwords ile ilgili çok merak edilen Kobiler ve küçük işletmelere rehber olabilecek bazı noktaları açıklığa kavuşturalım istedik.

Google Adwords Nedir ?

Google Adwords için teknik anlamda birçok tanım yapılabilir ancak biz bu yazımızda Kobilerin ve küçük işletmelerin basitçe anlayabileceği şekilde teknikten daha uzak kalarak temel tanımları ve işleyişleri anlatmaya çalışacağız.

Google Adwords, reklam verenlerin Google’ da arama yapan kullanıcıların ilgili kelimelerini hedefleyerek sadece ulaşmak istediği kitleye reklam yapması olarak tanımlanabilir. Örneğin; kullanıcı google’da sağlık sigortası ile ilgili arama yaptığında reklam veren de bir sigorta şirketi veya sigorta acentesi ise kullanıcının arama sonuçlarının bulunduğu alanda firmasının veya firmasının bir kampanyasının tanıtımını yapabilmesine olanak sağlamaktadır.

Google ise kendi için tanımı: “Google AdWords, Google’ın yeni müşterilere ulaşmanıza ve işletmenizi büyütmenize olanak tanıyan İnternet reklamcılığı programıdır” Şeklinde tanımlamaktadır.

kucuk-isletmeler-icin- google-adwords

Yine kelimelerden de anlaşılacağı gibi AdWords kelimelere “anahtar kelimelere” verilen reklam tipleridir. Yani kullanıcıların aramış olduğu kelimelere reklam verme olarak da kısaca tanımlayabiliriz.

Google Adwords reklam verme işlemlerinde herhangi bir bütçe barajı yoktur. Her bütçeye uygun olarak belirlenen kelimeler ile ilgili hedeflemeler yapılabilir.

Yine Google’da reklam verme ücretsizdir. Sadece vermiş olduğunuz reklama kullanıcı tıklarsa bu şekilde reklam ücreti ödenmektedir.

Anahtar kelime fiyatları gireceğiniz kelime grubunun rekabet durumuna göre değişmektedir. Rekabet yüksek bir kelime tercih edildiyse tıklama birim maliyeti yüksek olacaktır. Rekabet düşük kelimelerde tıklanma birim maliyeti daha düşük olacaktır. Hangi anahtar kelimenin hangi tıklanma birim maliyetine sahip olduğunu belirlemek için Adwords Kelime planlayıcısını ( Google Adwords Keyword Tool ) incelemek buna göre strateji belirlemekte fayda olacaktır.

 

Google Adwords reklamları verme ve Google Adwords reklam ajanslarına ulaşmak isterseniz aşağıdaki iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

 

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey