YATIRIM REHBERİ

Küçük İşletme Kurmak için 4 Anahtar Tavsiye

Küçük işletme kurmak gelecekteki büyük hedefleri gerçekleştirmenin ilk adımı olarak kabul edilir. Bu sebeple de küçük işletmeleri kurarken bazı altın kurallara dikkat etmek ve işletmenizi sağlam temellere oturmanız tavsiye edilir. Bu yazımızda da işletmenizi kurarken neleri yapmalı neleri yapmamız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirmek istedik.

İşte Küçük İşletme Kurarken ve Kurduktan sonra yapmanız Gerekenler

Hangi Sektörde İş Kuracağınızı İyi Belirleyin

Hangi alanda faaliyette bulunacağınızı belirlemenin en önemli yolu kendinizi tanımaktır. Hangi işte başarılı olabilirsiniz hangi işler size çok uzak uzmanlık alanlarınızın dışında buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Diğer taraftan herhangi bir konuda tecrübeniz olmadığını düşünüyorsanız da çevre şartlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu noktada size tecrübeleriyle destek olacak birilerinden yardım almalısınız. Yani iş yapmak istediğiniz alanda bir tecrübeniz yoksa etrafınızdaki profesyonellerden veya konu hakkında tecrübesi olanlardan destek almalısınız.

Hem herhangi bir konu hakkında tecrübeniz yok ve çevrenizde bu konuda size destek olacak tecrübeli olan veya profesyoneller yoksa işiniz biraz zor demektir. Bu noktada gerekli riskleri alıp almamak tamamen sizin tercihiniz olacaktır.

Hibe ve Destek Olanaklarını Araştırın

Özellikle son dönemde hem devlet destekli hem de özel sektörde yaptığınız iş alanına göre çeşitli destekleri kullanabilirsiniz. İlgili destekler için özellikle KOSGEB destek ve hibeleri için belli eğitimleri tamamlamanız ve tamamlanan eğitimler sonrasında başarılı olursanız gerekli hibelere hak kazanabilirsiniz.

Bunun dışında özellikle bankalar teknoloji odaklı işler yaptığınızda sizlere kuluçka merkezleriyle destek sağlıyor. Kuluçka merkezleriyle sadece işinize odaklanıyor bürokratik işlerle uğraşmadan direkt işinize odaklanabiliyorsunuz.

Gerekli destekler konusunda ilgili kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

Ekibinizi Profesyonellerden Oluşturun

Sermayeniz olsun veya olmasın mutlaka konusunda uzman olan kişilerle çalışmanız tavsiye edilmektedir. Konusunda profesyonel olmayan kişilerle yapılan işlerin uzun vadeli sürmediği veya başarılı olmadığı istatistiklerle kanıtlanmıştır. Bu sebeple işini sahiplenen tecrübeli profesyonellerle çalışmak işinizin başarısını arttıracaktır.

Küçük İşletme Kurmak için Hangi Alanlara Yatırım Yapılabilir?

Özellikle hem ülkemiz hem de işletmeler büyük bir teknolojik dönüşümden geçiyor. Bu sebeple yapacağınız işlerde teknolojik enstürümanları kullanabilirseniz yapacağınız işte başarıyı sağlama ihtimaliniz oldukça yükselecektir.

Ayrıca e-ticaret, mobil aplikasyonlar, akıllı ev teknolojileri, fintec gibi teknolojik çalışmalar için hem devlet desteklerini hemde özel sektör desteklerini kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak tarım ve hayvancılık yine devlet tarafından ciddi şekilde desteklenen iş alanları olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Son dönemde özellikle hayvansal faaliyetlerin önemi hem ülkemizde hem dünyada önem kazandı bu sebeple de devlet ve kamu yetkilileri hayvancılık faaliyetlerinin gelişmesi için önemli faaliyetleri hayata geçiriyor. Bunun için de belli bir süre ilgili sektörde faaliyette bulunmak gerekiyor. Bunun için de hangi şartlarda desteklerin verildiğini detaylı incelemekte fayda olacaktır.

Franchise İmkanlarını Değerlendirmek

Özellikle hem yerli hem de global markaların franchise şartları iş kurmak için önemli fırsatlar sunuyor. Örneğin global bir hamburgerci de olabileceğiniz gibi düşük sermaye ile çiğ köfteci de kurabilirsiniz. Böylece franchise zincirlerinin içerisine katılarak markanın içinde olmanın avantajlarına sahip olabilirsniz.

İlgili şirketler hem pazarlama ve reklam alanında size destek vereceği gibi aynı zamanda ürün satışı konusunda da önemli eğitimler vererek müşterilerinizle nasıl iletişim kurabileceğiniz konusunda yönlendirme yapabilirler.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey