Başarılı Kadın GirişimcilerKOSGEB DESTEK TEŞVİK

Küçük İşetmelere Dev İstihdam Teşviği

Geçtiğimiz günlerde Hükümet ve devlet yetkilileri tarafından açıklanan istihdam seferberliği kapsamında açıklanan teşvikler esasen oldukça anlamlı Anlamlı olduğu kadar üretme destek sağlayacağa benzer. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen destekler bu bağlamda bu teşviklerin en önemli parçasını oluşturmakta.

İstihdam seferberliğinin 2. fazında küçük ve orta ölçekli işletmelerin alacağı personeller ile ilgili olarak yeni bir teşvik uygulanmaya başlayacak.

Üretim Sektörüne İstihdam Teşviği

3 ve daha az çalışanı bulunan imalat sektöründe faaliyette bulunan işletmeler  ilave istihdam şartıyla yani mevcudun üzerine katılacak istihdam şartıyla istihdama kazandırılan 18-25 arası gençlerin maaş ve Sosyal Güvenlik primleri 1 ay devlet 1 ay işveren tarafından ödenecek.

Bu sayede 2018 yılında bu teşvik kapsamında işe alınanların maaş ve Sosyal Güvenlik birimlerinin 6 ayı devlet tarafından ödenmiş olacak. Yapılacak destek ile özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin üzerindeki Sosyal Güvenlik Primi baskısı azaltılarak Küçük işletmelerin daha fazla istihdam yaratması hedefleniyor.

Gençler İstihdam Teşviklerinin Önemli Parçasını Oluşturuyor

Bu sayede iş bulmakta zorlanan özellikle genç işsizlerin meslek sahibi olarak mesleki eğitimlerini iş başında kazanacaklar bu sayede  aynı zamanda istihdam  sisteminin içine de girmiş olacaklar.

Yetim Aylığı Alanlara da ek Düzenleme Getiriliyor

Teşviklerle hayata geçirilen bir diğer düzenleme ise yetim aylığı alan gençlerle ilgili uygulamada çalışmaya başlayan bir genç yetim aylığını kaybediyor. Yapılacak düzenlemeyle 18-25 yaş aralığında olup öğrenci olarak çalışmaya başlayan kişilerin yetim aylıkları kesilmeyecek. Bu sayede gençlerin kayıt dışı istihdamı engellenmeye çalışılıyor

Kadın Çalışanların Teşvik Edilmesi de Önemli Hedeflerden

Diğer yandan bir başka teşvik ise sanayi sektöründeki meslekler de düzenlenecek işbaşı eğitim programına katılacak kadın katılımcıların 2-5 yaş arasında çocuğu olanlara İŞKUR tarafından ek bir ödeme yapılacak olması.  Bu sayede kadın istihdamının artırılması hedefleniyor.

Doğum sebebiyle işten ayrılan kadınların yeniden iş ararken sanayi sektöründeki işbaşı eğitim programı sayesinde hem asgari ücret kadar gelir elde edecek hem de 400 tl lik kreş desteği almış olacak.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey