BANKACILIK & FİNANSIT ve TEKNOLOJİ

Kripto Paralar Bir Balon Mu ?

Kripto paralar bir balon mu? Bu soru çok sık telaffuz edilmeye başlandı. Son dönemde Davos’ta bile kripto paralar konuşuldu ve değerlendirildi. Balon mu değil mi sorusunun cevabını açıklamaya çalışacağız.

Kripto para piyasasının en değerlisi bitcoin üzerinden ilerleyeceğiz. Bir varlığın değerinin hızla artması başlı başına bu varlığa balon denmesi için yeterli bir sebep değildir. Bitcoin çok hızlı bir şekilde artış gösterdi fakat bu artışın sebebi arz talebe dayanıyor. Bilinirliği arttı, talep arttı, kullanımı arttı, bazı devletler kripto paraları resmileştirme yoluna gitti ve bu gelişmeler bitcoin ve diğer coinlerin değerlenmesine sebep oldu. Kripto paralar bir balon mu ? sorusuna cevap arayalım.

Asıl Balon Dolar

Asıl balon dolar. Neden mi ? Bugün kime sorsanız Amerikanın karşılıksız dolar bastığını biliyordur. Karşılığı olmayan bu para dünyada kabul görmesine rağmen geçmişte ve gelecekte piyasaları olumsuz etkilemektedir. Karşılığı olmayan bir para olan dolara kimse balon diyemezken bitcoine rahatlıkla bu kelimeyi telaffuz edebiliyor. Bunun belli başlı sebepleri mevcut ama biz çok detaylı bu konuya değinmeyeceğiz. Para piyasasının baronları düzenlerini bozmak istemiyorlar ve kontrol edemeyecekleri bir varlığı en baştan karalayarak kendilerine rakip çıkarmak istemiyorlar. Kripto paralar bir balon mu ? yoksa dolar mı bir balon ?

Kripto Paralarda Balon Nasıl Olur ?

Balon nasıl olur ? 2008 yılında Amerika da yaşanan emlak krizi sadece Amerikayı değil tüm dünyayı vurdu. Bu kriz esnasında Dünya Merkez bankaları yaklaşık 35 trilyon dolar kağıt para bastı. Amerika karşılıksız para basma durumunu çoğu zaman kullandı. Başka ülkelere yatırım yaparken, ticaret yaparken gerçekte olmayan bir kağıt parçası kullandı. Ekonomistler ve iş adamları bu yaşananları bildikleri halde dolara balondur diye bildiler mi ? tabi ki hayır. Bitcoin kusursuz değil ama dolardan daha gerçek. Üretileceği miktar belli. Bu durumda sonradan biraz daha bitcoin üreteyim deme şansınız yok. Dünya şu anda ekonomik anlamda zor durumda. Geçmişten bu yana hep yama yapılarak gelindiği için artık günümüzde köşeye sıkışmış durumda. Dünya bu duruma çare ararken bitcoin güzel bir alternatif olarak duruyor.

Devletler’in kripto paralara olan ilgisi her geçen gün artıyor. Devletler ve bazı özel kuruluşlar kripto paraları regüle etmek için çalışmalarını sürdürüyor. En son olarak Japonya cesur adımlarına bir yenisini daha ekledi. Bir teknoloji şirketi bitcoin ile alış verişe olanak tanıdı kademeli olarak gerçekleşecek bu durum. Daha öncede Japon bir şirket çalışanların maaşının bir kısmını btc olarak ödeyebileceğini belirtmişti. Estonya ve Rusya devlet olarak yoğun çalışma içindeler. Yaşanan bu güzel ve olumlu gelişmeler mevcutken olumsuzluklar yok mu tabi ki var. Güvenlik zafiyetleri, kötüye kullanım. Bu durumlar olumlu gelişmelerinin yanında çok düşük oranda ama göze batıyor. Bitcoin daha yeni kabul görmeye başladı ve yolun başında. Bu tarz endişeler yaşaması gayet normal.

Tüm herkes işin parasal yönüyle ilgileniyor haliyle ama güvenmek, kazanmak için önce kavramak gerekiyor. Hayatımıza hızlı bir şekilde giren kripto paralar yavaş yavaş genişliyor. Yanlış bir yatırım yapmamak için, kazanmak için, anlayabilmek için önce bilgi birikimine ihtiyacımız var. Yaşanan gelişmeleri takip etmek gerekiyor. Ne kadar fazla bilgi sahibi olursak o kadar rahat adapte olur ve doğru hamleler yaparız.

Etiketler
Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey