KOBİ KREDİLERİ

Kredi Kefalet Kredilerden Yapılan Kesintiler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi kefaletiyle kullanılan kredilerden yapılan kesintiler konusunda detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızdan inceleyebilirsiniz.

ESKKK Örnek Anasözleşmesinin 11’inci, 21’inci, 62’nci ve 72’nci maddelerinde; kooperatif kefaletiyle kullandırılan kredilerden yapılabilecek kesintilerin usul ve esasları açıklanmıştır.

Esnaf ve sanatkarlara; ESKKK kefaletiyle Türkiye Halk Bankası A.Ş. kaynaklarından kullandırılan faiz indirimli “kooperatif kredileri”nden kooperatif adına yapılan kesinti oranları,

  • %1,5 oranında bloke sermaye kesintisi (sonradan ortağa iade edilmektedir),
  • %1,5 oranında masraf karşılığı kesintisi,
  • %1 oranında risk fonu kesintisi,
  • %0,5 (Binde 5) oranında üst kuruluş katılım payı kesintisi,

olmak üzere toplam %4,5 olmaktadır. Ancak, %1,5 oranındaki bloke sermaye kesintisi kredi borcu kapandığında ortağa iade edildiği için kooperatifçe yapılan toplam net kesinti, kredi tutarının %3’ü düzeyindedir. Bununla birlikte, anılan Bankaca; kredinin yıllık %0,5’i (Binde 5) oranında banka komisyonu adı altında kesinti de yapılmaktadır.

Ancak şu husus da bilinmelidir ki, bu kesintilerden bloke sermaye ve risk fonu kesintileri (diğer bir deyişle toplam %4,5 oranındaki kesintinin %2,5’i sadece bankada teminat fonu olarak bloke edilmektedir. Çünkü, küçük işletmenin esnaf ve sanatkarın, vadesinde ödeyemediği kredi taksiti olursa banka bu kredi taksitini kimseye sormadan doğrudan bu fonlardan tahsil etmektedir. Ayrıca borcu biten esnaf ve sanatkarın kredisinden kesilen bloke sermaye tutarı yine bu fondan küçük işletmeye geri ödenmektedir.

Dolayısıyla bu bloke sermaye ile risk fonu kesintileri küçük işletmenin krediye erişimi için gerekli olan nakdi teminatı bankaya sunmayı sağlamaktadır. Bu fonlara kooperatifçe dokunulamamaktadır.

Kaynak: koop.gtb.gov.tr

kredi-kefalet-kredilerden-yapilan-kesintiler

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey