KOSGEB DESTEK TEŞVİK

KOSGEB Desteklerine Başvuran İşletmelere Erken Avans Müjdesi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü 1 Temmuz 2017 tarihinde üretimde reform paketine dahil olan işletmelere erken avans imkanı getirildiğini yapılan bir toplantı ile açıkladı.

Üretimde reform paketine dahil olan işletmelere erken avans verilmesi KOSGEB başvurularına da erken avans ihtimalini gündeme getirdi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü KOSGEB İcra Kurulu toplantısında yeni destek Programı ile birlikte Mevcut destek Programlarında yapılan revizyonlar konusunda Basına özel bilgilendirme toplantısı ile birlikte açıklama yaptı.

Erken Ödeme Maddesi Yürürlüğe Girecek

Özlü yaptığı açıklamada KOSGEB Desteklerine erken ödeme imkanı olmadığını belirtti. Özlü yaptığı açıklamanın devamında ise toplantının ağırlıklı olarak üretim reform paketine dahil olan işletmelere avans verileceğini belirterek aynı toplantıda erken ödeme maddesinin de yürürlüğe konulacağını açıkladı.

Özlü özellikle Amaçlarının ithal edilen ürünlerin yurt dışından getirilmesinin yerine yerli ürün Üreten işletmelerin desteklenmesi öncelikli amaçları olduğunu belirterek açıklamasına şu şekilde devam etti; “Bunun da üst limiti 5 milyon lira. Yurt dışından bir ürün geliyor ithal ediyoruz. Türkiye’de iç pazarda bunun karşılığı var, bunu yerleştirmek isteyen KOBİ’lerimize destek olacağız.”

Avanslar Çek Olarak Verildi

Özlü yaptığı açıklamanın ardından sembolik olarak 5 firmaya temsili olarak üç yüzbin tl’lik çekleri verildi.

Bakan Özlü Açıklamasına Şu Şekilde Devam Etti:

“KOBİ Gelişim Destek Programı`nın yeni proje çağrısı kapsamında, işletmelere verilecek destek tutarının üst limitleri, 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira faizsiz geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon lira olarak belirlendi. KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında verilecek desteklerin toplam üst limiti 5 milyon lira oldu”

1,5 milyar TL’lik Faiz Gideri KOSGEB Tarafından Karşılandı

Özlü, KOSGEB’in başlattığı sıfır faizli işletme kredisi kapsamında 10 Şubat ve 11 Temmuz tarihleri arasında 274 bin 279 işletmeye 6,7 milyar lira destek sağladıklarına dikkati çekerek, bu kredilerin özellikle ihtiyaç sahibi mikro işletmelere verildiğini, kullanılan kredilerin 1,5 milyar liralık faiz giderinin KOSGEB tarafından karşılandığını bildirdi.

KOBİGEL’in yeni çağrısının temel amacının sürdürülebilir büyümenin vazgeçilmez unsurlarından biri olan imalat sanayisini güçlendirmek olduğunu belirten Özlü, KOBİ’lerin sunabilecekleri proje başlıklarını şöyle açıkladı:

“KOBİ’lerimiz, üretimde nesnelerin interneti uygulamaları, orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracattaki ağırlığının artırılması, katma değeri yüksek üretim yapısına geçiş, ihracat kapasitesinin artırılması, yeni pazarlara açılım, mikro ölçekli işletmelerde tasarım, mühendislik imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve ölçek büyütme, bilişim teknolojisi altyapısının güçlendirilmesi, enerji verimliliğinin artırılması ve yeşil üretime geçiş başlıkları altında sunulan projeleri kabul edeceğiz. KOBİ Gelişim Destek Programı çağrımıza proje sunacak işletmelerin, KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve aktif olmaları gerekmektedir.

Bilanço usulünde defter tutmak kaydıyla, orta ve yüksek teknolojili imalat sektöründeki KOBİ’lerimizin tümü, 11 Eylül – 20 Ekim tarihleri arasında başvurularını yapabilirler. Orta düşük ve düşük teknolojili sektörlerdeki KOBİ’lerimizde ise, 2016 yılı net satış hasılatının 300 bin lira, yıllık ortalama çalışan sayısının en az 3 olması şartını arayacağız. Ayrıca, işletmelerin proje bütçe tekliflerinin, 2016 yılı net satış hasılatını aşmaması gerekiyor.”

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey