BAŞARI HİKAYELERİ

Konserve Nasıl Bulundu? Kim İcat Etti?

Hepimizin zaman zaman yediği veya hayıtının bir döneminde sürekli olarak tükettiği konserve nasıl icat edildi? Tabi ki he icat bir ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır. Konserve ise gıda ürünü olması ve icat edilmesi çok da uzak olmayan bir tarihe sahip olması sebebiyle diğer icatlardan ayrıldığı bir gerçek. Bu yazımızda ise konserve açacağı ve konservenin enteresan şekilde nasıl icat edildiği ve icat edilmesi döneminde yaşananlar yazımızda. Diğer icatlar konusunda bilgi almak isterseniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Konserve Açacağı Daha Sonra Bulundu

Konserve açacağının konservenin icadından çok sonra bulunduğu bir tarihsel gerçek arasında yerini aldı. Esasen konserveye dair birçok şeyin ortaya çıkması uzun yıllar aldı demek de yanlış olmaz.

Fransız Nikola Aper aslında yiyecekleri ısıtıp hava almayan cam kavanozlara koyarak saklama yöntemini 1800’lerin başında bulmuştu. Ama Apartizasyon olarak adlandırılan bu işlemin tam olarak neden işe yaradığı anlaşılamamıştır.

Yaklaşık yarım asırın ardından 1860’larda sır perdesi aralandı ve sonunda Louis Pasteur yiyeceklerin mikroorganizmaların faaliyeti ile bozulduğunu kanıtladı.  Bu arada Fransız Nicola Aper yemekleri ısıtma yöntemini bulduğu tarihte bir başka mucit Peter Durend Konserve yiyeceklerin patentini almış oldu.Hatta Peter Durend konserve yiyeceklerin patentini aldıktan 2 yıl sonra da üretime geçirmişti.

Konservenin Ağırlığı İçindeki Yiyeceklerden Fazlaydı

İlk konserve kutuları icat edildiğinde ağırlıkla ilgili farklı tecrübeler ortaya çıkmış oldu. Burada farklı olan durum konserve kutuların ağırlığı içindeki yiyeceklerden daha fazla olması dikkat çekiciydi. Peter Durend’in yaptığı ilk konserve kutular üzerinde olukları olan 5 milimetre kalınlıkta dövme demirdendi. Konserve kutularının içi boşken bile yarım kilo ağırlığındaydı.

Konserve Kutusu Hangi İhtiyaçtan Ortaya Çıktı

Buradaki temel sorun askerlere sağlanan gıda maddelerinin uzun süre saklanabilmesi aynı zamanda gıda maddelerinin uzun süre saklanarak tazeliğini koruması ve gıda maddelerinin askerlerin sağlığını bozmaması hedefleniyordu. Bu özelliğiyle konserve kutusu asıl olarak cephedeki askerlere yiyecek sağlamak için bulunmuştu.

Konserve askerler için ilk cepheye taşındığı ve askerler tarafından kullanılmaya başladığı dönemlerde askerler birçok sorun ile karşı karşıya kalmışlardı. Bu sorunların en belirgin olanı konservenin ağırlığından da kaynaklı olarak açılmasının zorluğuydu.

Askerler kutuları kılıç ve süngüyle hatta aman zaman ateş ederek kaçıyorlardı İngiliz Robert Yeldsin konserve açacağını bulması için ise 1855 yılını beklemek gerekecekti. Bugün kullandığımız konserve açacakları ise 1920’de bulundu.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey