GÜNCEL KONULARMUHASEBE

Konkordato ve İflas Erteleme Arasındaki Farklar

Bir önceki yazımızda konkordato ne demek ona değinmiştik. Bu yazımızda ise konkordato ile iflas arasındaki farklara değineceğiz. Detaylı bilgi için yazımızı incelemenizi öneririz.

İflas Ertelemeden Konkordatoya Geçiş

Konkardato, 12 (on iki) senedir ülkemizde kullanılmayan bir durumdu. Ancak, ekonomik sıkıntıların daha hızlı bir şekilde atlatılması düşüncesi ile “iflas erteleme olayı” şimdilik rafa kaldırılıp yerine, borçlu işletmelerin iflasını engel olup ticari yaşamını sürdürmelerini sağlamak amacı ile konkardato kullanımına geçildi.

Konkardatonun, ticari hayatımızın gündemine oturması yeni bir meslek dalının ortaya çıkmasına vesile oldu. Konkardato komiserliği, borçluyu denetmek, işletmenin faaliyetlerini sürdürmek ve işletmeye ait ara rapor hazırlamak; bir nevi şirket doktorluğu (koruyucu hekimlik) yapmak için görevlendirilen ve şu sıralar Mali Müşavirler arasında moda olan bir meslek yan dalı olmuştur.

Konkordatoda Zaman

Konkardatoda özellikli bir diğer konu ise; borçlu ve alacaklı kendi aralarında, borcun ne kadarını (borcun 2/3’ü olması genel kabul görür!), hangi zaman dilimlerinde ve nasıl bir ödeme ile yapılacağı, sözleşme ile belirlenip; bu sözleşmenin Asliye Mahkemesine onaylatması koşulu vardır.

İflasta ise konkardatoda olduğu gibi borçlu/alacaklı aralarında bir anlaşma yapmazlar. İflas eden ticari işletmenin tüm mal varlığı  “iflas masası” tarafından tasfiye edilip, alacakların, alacakları ödenir. Alacakların, alacaklarının ödenmesinde de bir sıralama ya da öncelik söz konusu değildir. Hatta, bazı durumlarda tüm alacaklar, alacaklarını tahsil edemeyebilirler.

Konkordato ve İflas Erteleme Arasındaki Farklar

Özetle; konkardato, hem borçlu şirketin borcunun belirli orandaki kısmını ödemesi hem de ticari yaşamını sürdürebilmesi aynı zamanda alacaklıların,alacaklarının belli oranındaki kısmını alması için hukuki bir güvence yoludur. İflas ise ölmüş bir şirketin, malvarlığının satışı ve satıştan elde edilen miktarının, alacaklarına ödenmesi olayıdır.

Konkardatosuz ve iflassız bir ticari hayatınız olması dileğiyle…

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey