MUHASEBE
Güncel

Konkordato Ne Demek?

Bu yazımızda özellikle son dönemde sıkça ticari hayatta konuşulan konkardato konusunda değineceğiz. Yine aynı zamanda yazımızda konkardato ne demek? Sorusuna da cevap bulmuş olacaksınız.

Konkardato ne demek?

Hukukta konkardato; “Bir borçlunun, ticari durumunun sarsılmış olması ile alacakların, alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda, kendi aralarında vardıkları ve mahkemece onaylanan anlaşma.” olarak tanımlanmıştır. İflas, Arapçadan dilimize geçiş yapmış bir kelimedir ve hukukta; “Günü gelmiş borçlarını ödeyemez duruma düştüğü, mahkeme kararıyla saptanarak ilan edilen tüccarın durumudur.” diye tanımlanmıştır.

Hukuki tanımlardan anlaşıldığı gibi; konkardato bir “anlaşma”, iflas ise bir “durum” dur.
Konkardato anlaşmasının yapılması için ve aynı zamanda iflas durumununda tespiti için de Ticaret Mahkemeleri devreye girmektedir.

Konkordato, alacaklıların belirli bir orandaki alacaklarını geri almaları için izlenen hukuki bir yol olmaktadır.

Konkardatoda, ticari işletmenin ticari durumu sarsılmış ve ödeme gücünün belirli bir oranda yitirmiş olması söz konusu iken; iflasta, ticari işletme borçlarının tümünü ödeyemeyecek bir durumdadır.

Konkardatoda, ticari işletme dürüst ve iyi niyetli olarak kabul edilip, alacaklılarla anlaşma yapılarak, borçlarının belirli bir kısmından vazgeçmeleri istenir. Bu da alacaklıların belirli bir orandaki alacaklarını geri almaları için izlenen hukuki bir yol olmaktadır.

Konkardatoyu ticari işletmeler, ödeme zorluğunu aşmak için kullanır

Konkardatoyu ticari işletmeler, ödeme zorluğunu aşmak için kullanır ve konkardotanın uygulanması sırasında ticari yaşamlarına devam ederler. Konkardato, şirketlerin bir tür ağır grip geçirmesi gibi bir durumdur. Gripal enfeksiyon geçtikten sonra, nasıl insanlar sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam ediyor ise kokardato sürecinin bitmesi ile şirketin ticari hayatıda canlanmış olmaktadır. İflasta ise ölüm kaçınılmazdır. Ölmüş birinin mirasının, varisleri arasında pay edilmesi gibi iflas eden ticari şirketinde mal varlığı, alacakları arasında pay edilmektedir.

Yazının devamı niteliğinde olan Konkordato ve İflas yazımızı da okuyabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey