Finansal Okur Yazarlık

Kobilerin Sınıflandırılması ve Tanımı

Bu yazımızda kobiler’in sınıflandırılması tanımlanması kısımlarını detaylandırdık. Yorumda farklılık olmaması açısından resmi gazetedeki tanımları aynı şekilde yansıtıyoruz.

Resmi gazeteye göre KOBİ’ler şu şekilde tanımlanmaktadır.  “İkiyüzelli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri kırk milyon Türk Lirasını aşmayan ve bu Yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimleri veya girişimleri”

250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeleri KOBİ’ler olarak da ayrıca tanımlayabiliriz.

 

kobi-tanimi-siniflandirilmasi

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin sınıflandırılması:

Mikro işletme Tanımı: On kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri bir milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.

Küçük işletme Tanımı: Elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri sekiz milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.

Orta büyüklükteki işletme Tanımı: İkiyüzelli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri kırk milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.

 

Tüm danışmanlık hizmetleri hakkında destek almak isterseniz iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey