KOBİ KREDİLERİ

Kobilere Yurt Dışı Destek Kredileri

Özellikle son dönemlerde işletmeler yalnızca yurt içindeki faaliyetlerini en yüksek seviyelere çıkartmakla yetinmek istemiyorlar. Belirli bir büyüme sonrasında da artık farklı hızlarda yurtdışındaki noktalarda adlarından söz ettirmeyi planlıyorlar. Geçmiş zamanların aksine artık kobilerin yurt dışına açılmaları hiç olmadığı kadar kolay. Ülke dahilinde birçok banka, kobilerin ihtiyaçlarına cevap vermek adına başarılı yurtdışı destek kredileri vermekte. Bu kredileri seçmek istemeyen işletmeler ise devletten istedikleri yardımları alabilirler. Lakin bazı ülkeler, kendi içlerindeki işletmelerin bu konuda yetersiz çalışmalar yapmasından dolayı yurtdışından gelerek burada yatırım yapmak isteyen kobilere farklı şekillerde yardımlarda bulunmaktadır. Dolayısıyla işlerini büyütmeyi düşünen kobiler bu ülkeler arasından seçimlerini yapabilirler.

Konuya Devletler açısından bakmak gerekirse;

Devletler ve belli fonlar işletmeleri desteklemek ve gelişmelerini sağlamaktadırlar. Bu fonlar kobilerin ve küçük işletmelerin gelişmesini sağlayarak kendileriyle olan ticari faaliyetlerinin artmasını sağlamakta bu sayede ülke ekonomisinin gelişmesini sağlamayı hedeflemektedirler. Bu açıdan bakıldığında işletmelerin de bu tip yurt dışı destek kredileri almaları işletmelerin gelişmesini yurt dışı ile olan ticari faaliyetlerinin artmasını ve şirket karlılığını arttırması açısından önemli bir noktadır. Aslında bu tip yurt dışı kobi destekleri her iki tarafın da kazandığı karlı ve etkili bir anlaşma olarak gözlemlenmektedir.

Avrupada Kobiler İçin Destek Fonları

Almanya gibi ülkelerde kendi işletmelerinin adını duyurmak isteyen kobiler, makine ve teçhizat almak istedikleri zaman HERMES garantili kredilere başvurabilir. Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde bir işletme açmak isteyen kobiler ise AKA Bank tarafından sunulan yurtdışı destek kredilerinde başvurabiliyorlar. Küçük ve orta ölçekli bir işletmeye sahip olan kobiler ise Avrupa Yatırım Bankası Kredisi için başvuruda bulunabilirler.

kobilere-yurt-disi-destek-kredileri

Ülkemiz ile yapılan anlaşma sonrasında işletmeler, anlaşmada belirlenmiş olan sektörler içerisindeyseler kredilerden yararlanabiliyorlar. Bu kredilerin alınması içinse bazı şartlar bulunmakta. Bunlar genel olarak işletmelerin çalışan sayısı ve bilanço durumuna göre belirlenmektedir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, kendilerine en uygun olan yurtdışı destek kredileri arasından seçimlerini yaparak başvurularını gerçekleştirebilirler.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey