KOBI REKLAM PAZARLAMA

Kobiler ve Küçük İşletmeler için Google Adwords Bütçe Yönetimi

Kobilerin önemli dijital reklamcılık kalemlerinden bir tanesi de Google Adwords kullanımlarıdır. Daha önceki yazılarımızda strateji ve Adwords kullanımına değinmiştik. Bu yazımızda ise Kobiler ve Küçük işletmeler için Google reklamcılığının en önemli kısmı olan Küçük işletmeler için Google adwords bütçe yönetimi nasıl yapılır ? Google Adwords reklam bütçelerini yönetirken nelere dikkat edilmeli ? gibi noktalar hakkında bilgiler vereceğiz.

  • Google Adwords reklam bütçeleri günlük olarak belirlenmelidir.
  • Kobiler için Google Adwords çalışmasında bütçenin büyüklüğüne göre kelimelerde reklamın çıkma sıklığı değişkenlik göstermektedir. Örneğin günlük 10 TL de bütçe belirleyebileceğiniz gibi 100 TL de bütçe belirleyebilirsiniz. 10 TL’lik bütçede daha az kullanıcının arama sonuçlarında reklamınız çıkacağı için görünme sıklığınız düşük olacaktır. 100 TL bütçe belirlediğinizde 10 TL’lik bütçeye göre görünme sıklığınız daha yüksek olabilmektedir.
  • Yine günlük belirlenmiş olan bütçe rakamına ulaşıldığında sistem reklam gösterimlerini otomatik olarak durdurmaktadır. Google Kelime Planlayıcısından da günlük kelime gösterim miktarlarını ayarlayabilirsiniz.
  • Günlük belirleyeceğiniz miktarın örneği ve formülü ise şu şekildedir: günlük 50 tıklama almak istediğinizi ve seçtiğiniz kelimelerin birim maliyetinin de 0,20 TL olduğunu düşünelim. Bu durumda günlük bütçeniz 50X0,20 TL= 10TL bu durumda günlük bütçeniz 10 TL olacaktır.

google-adwords-butce-yonetimi

  • Bir de günlük 100 TL bütçe belirlediğinizi düşünelim. Bu durumda sitenize kaç tık alacaksınız? Yine tıklama birim maliyetinizin 0,20 TL olduğunu düşünelim. Bu durumda günlük alabileceğiniz tıklama 100 TL / 0,20 TL= 500 olacaktır. Yani bütçenize göre günlük 500 tıklama alabilirsiniz.
  • Günlük bütçelerinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
  • Yine günlük bütçe belirlemede tıklamalardan almış olduğunuz verime göre bütçe arttırmak en doğrusu olacaktır. Günler itibariyle ürün satışlarınız veya sayfa trafiğinin artması gibi bir hedefiniz var ise buralardan alınan verime göre aşama aşama bütçeyi arttırmak en doğrusu olacaktır.

Küçük İşletmeler için Google Adwords bütçe yönetimi konusunda profesyonel ve kurumsal bir destek almak isterse aşağıdaki iletişim formumuzu doldurmaları yeterli olacaktır.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey