KOBI REKLAM PAZARLAMA

KOBİ’ler ve Küçük İşletmeler için Dijital Pazarlama Önerileri

Küçük işletmeler için önemli konulardan bir tanesi de kendisini tanıtmak, marka olmaya çalışmak bu sayede ürün satışları gerçekleştirmek ve sonunda da karlı bir hale gelip sağlam temeller üzerinde şirketini büyütmek olarak tanımlayabiliriz. Bunun için iyi olan bir ürününüz veya hizmetiniz olabilir bu durumda da bu ürünün kitlelerle nasıl buluşturulacağı konusu önemlidir.

Dijital Pazarlama faaliyetlerine başladığınızda gelecek talepleri karşılayacak operasyonel alt yapınız (muhasebesel yani faturaları düzgün kesebilmek, ürün satıyorsanız gönderi hızınız hizmet satıyorsanız hızlı ve sorunsuz hizmet verebilme kabiliyetleriniz, ürün satıyorsanız satış sonrası müşterinin size ulaşabilme hızı ve sorun varsa sorunun hızlıca çözülmesi karşısında muhatap bulabilmesi, hizmet satıyorsanız hizmeti verirken ve verdikten sonraki muhtemel sorunların çözüm hızı her şeyden önemlisi çözülebilmesi) oldukça önemlidir. Ürünü veya hizmeti satmak pazarlama faaliyetleriyle mümkündür ancak asıl önemli olan sizin marka olmanızı sağlayan ürününüzün sağladığı fayda ve satış sonrasında verdiğiniz hizmettir.

Peki Küçük işletmeler Nasıl bir Dijital Pazarlama Stratejisi İzlemeliler?

  • Herhangi bir dijital pazarlama faaliyeti yapmadan önce sitenizin düzgün şekilde çalışıyor olması kritik öneme sahiptir. Pazarlama faaliyeti yapıp birçok para harcayıp sitenize getirdiğiniz kullanıcılar geldikleri yerde düzgün bir site bulamamışlarsa harcadığınız paranın da bir anlamı kalmayacaktır.
  • Dijital Pazarlama stratejinizi belirlerken hedef kitlenizin kim olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Ürününüzü alacak kişiler kadın mıdır? Erkek midir? Yaş grubu, ortalama gelir düzeyi gibi konular sizin dijital pazarlamada konumlanacağınız alanları gösterecektir.
  • Küçük işletmeler dijital pazarlama önerilerinin ilk aşaması Google adwords’dur. Tabi ki birçok dijital pazarlama ürünleri kullanabileceğiniz alanlar vardır ancak bu işin ilk basamağı Google adwods’tur. Buradaki büyümeden sonra farklı reklam modelleri kullanılabilir. Google adwords için işletme sahipleri kendi hesaplarını oluşturup ürünü kullanabilirler. Bir Google ajansından destek almak faydalı bir yöntem olacaktır.
  • Hedef kitlenizi netleştirdikten sonra hangi mecralarda hangi dijital medya kollarını kullanacağınızı belirlemek gerekmektedir. Bu noktada ilk aşamada masaüstü bilgisayarları hedefleyen web tabanlı işler önceliğiniz olabilir. Aynı zamanda hedef kitlenize göre video siteleri mi hedeflenecek, haber siteleri mi hedeflenecek gibi konuları netleştirebilirsiniz.
  • Google adwors olsun diğer dijital pazarlama kanalları olsun ilk önce düşük bütçeli olarak başlamak verim aldıkça pazarlama bütçelerini arttırmak en etkili yöntemdir. Böylece hangi alanların size avantaj sağladığını önceden tespit etmiş olur verimsiz alanları bu şekilde eleyebilirsiniz. Sonrasında elinizde kalan verimli gördüğünüz geri dönüş sağladığınız alanlara yüklü yatırımlar yapabilirsiniz.

kobiler-kucukisletmeler-dijital-pazarlama

  • Öncelikle bir dijital medya ajansıyla çalışmanızı öneririz konunun uzmanları olmaları sebebiyle iyi bir dijital medya ajansı sizlerin hangi yolları izlemeniz gerektiği konusunda faydalı yönlendirmeler yapacaklardır.

Dijital Pazarlama stratejileri, djital medya ajansları veya google adwords konusunda danışmanlık veya hizmet almak isterseniz aşağıdaki iletişim formumuzu doldurmanız yeterli olacaktır.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey