KOBI REKLAM PAZARLAMA

Kobiler ve İşletmeler için Twitter Reklamı Verme (Resimli Anlatım)

Twitter, reklam verme uygulamalarında son dönemde büyüme stratejileri gereği önemli açılımlar gerçekleştirdi. Bu açılımlardan en önemlileri de kullanıcıların daha kolay reklam verebileceği bir panel oluşturmak ve bu panel üzerinden kullanıcıların kolaylıkla reklam verebilmesini sağlamak. Bu uygulamaya twitter self service ismi verilmektedir. Bu yazımızda resimlerle destekleyerek twitterde reklam verme uygulamasının özellikle kobiler ve küçük işletmeler için aşamalarını anlatalım istedik.

Twitter’da Reklam Nasıl Verilir?

  • Öncelikle www.ads.twitter.com adresine giriş yapılmalı ve  twitter hesabı oluşturulmalıdır. Sonrasında aşağıdaki süreçler takip edilerek reklam verme işlemleri gerçekleştirilebilir.İlk aşamada ulaşmak istenilen hedeflere uygun olacak şekilde twitter reklam modelini belirlemek gerekmektedir. Burada amaç, kullanıcı ile etkileşime girmek twitter’e cevap vermek, gibi ( tweet engagements). Ya da siteye trafik çekmek ( website clicks or conversions) app indirmek (app installs), takipçi sayısını arttırmak gibi kampanya türlerinden birisi tercih edilebilir  tercihlerinden birisi yapılabilir. Bu örnekte kullanıcı ile etkileşime girmek tweet engagements uygulamasını örnek olarak kullandık.

twitter-reklam-tipi-secme

  • Kampanya tipini seçtikten sonra ülke ve saat dilimi seçimi yapılmaktadır. Bu seçenekte bulunduğunuz ülkeyi ve saat dilimini seçebilirsiniz (Ülke seçildiğinde saat dilimi otomatik olarak gelmektedir.)

twitter-reklam-ulke-saat-dilimi

  • Bu aşamada Kullanıcı ile etkileşime girmek tweet engagements reklam modeli ile ilgili genel bilgi verilmekte, tweet engagements’in  hangi özelliklere sahip olduğu ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda kampanya sürecinde raporlar ile ilgili genel bilgi detayları verilmektedir.

tweet-engagements-nedir

  • Kampanya ismi bu aşamada belirlenmektedir. Kampanya ismi ilerleyen dönemlerde farklı kampanyalar oluşturması düşünülüyorsa karışıklık olmaması açısından reklam kampanyasının ismi ve ay’ı olarak kaydetmek faydalı olacaktır Ör: Ekim Ayı Sigorta Kampanyası gibi

Aynı zamanda bu aşamada kampanyanın hemen başlatılması mümkün olabileceği gibi (start immediately) ileri bir tarihte de kampanyanın başlatılması mümkün olabilmektedir. Burada kampanyanın başlamasını ve bitmesini  istediğiniz tarihi seçebilirsiniz. Hatta istenirse saat olarak da başlangıç ve bitiş tarihleri de seçilebilir. (Customize start and end dates)

twitter-kampanya-ismi-belirleme-kampanya-karti

  • Select Your Audience aşamasında reklamınızın çıkmasını istediğiniz ülke, şehir hatta ilçeye kadar hedefleme yapmak mümkündür (Select Locations).

Select gender seçeneğiyle tweet’in ulaşmasını istediğiniz kitlenin cinsiyetini hedefleyebilirsiniz. Any gender (kadın ve erkek), Male only (Sadece erkek), Female only (Sadece kadın)

Select languages seçeneği ile dil seçimi yapmak mümkündür. Bu seçenek ile istenirse İstanbul’da İngilizce olarak tweeter kullananlar hedeflenebilir veya İstanbul’da twitter’ı Fransızca kullanan kişiler hedeflenebilir.

Select Devices özelliğiyle mobil kullanıcılar hedeflenebileceği gibi mobil cihazlar içerisinde sadece İphone kullanan ya da sadece Samsung kullanıcıları hedeflenebilir. Bizim tavsiyemiz hepsi seçili olarak gelecektir özel bir durum yoksa hepsinin seçili olarak kalmasıdır. Tweeter mobil kullanımı oldukça yüksek seviyededir.

twitter-select-your-audience-secenegi

  • Bu seçenekte yine kullanıcı kategorilerini hedeflemesi yapılabilmektedir. Davranışsal hedefleme, kullanıcı hedeflemesi gibi…

twitter-reklam-davranissal-hedefleme

  • Bu aşamada günlük reklam bütçesinin belirlendiği aşamadır. İstenirse günlük toplam harcama üst limiti de ayrıca belirlenebilir. Bu sayede günlük harcamanın üst limiti de ayrıca belirlenmiş olmaktadır. Buradaki Choose pricing kısmının otomatikte kalması daha faydalı olacaktır. Bu sayede sistem kampanya için en düşük fiyatlı ve en yüksek etkiyi alacak şekilde kampanyayı optimize edecektir.

twitter-reklam-butce-belirleme

  • Bu seçenekte ise tweet metninizi belirlediğiniz noktadayız. Bu noktada etkili tweet metinleri yazmak kampanya performansınızı ciddi oranda arttıracaktır. Etkili Tweet yöntemleri ve etkili tweet atmak ile ilgili bir reklam ajansından destek almak veya etkili tweet metni oluşturmak ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sonrasında oluşturulan tweet’e resim de eklemek kampanyanın etkinliği açısından fayda sağlayacaktır. Oluşturulan kampanyaya resim eklemek için “Add Image” kısmı kullanılabilir. Burada önemli olan görselin lisanslı bir görsel olmasıdır. Görselleri shutterstock gibi lisanslı resim satışı gerçekleştiren sitelerden yapmak twitter kullanım sözleşmesi açısından sorun yaşamamak ve lisans konularında problemlerle karşılaşmamak adına fayda sağlayacaktır.

tweet-reklam-verme-metin-belirleme

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra fatura bilgilerinizi girip ve kredi kartı bilgilerinizi de oluşturduktan sonra kampanyanızı oluşturabilirsiniz. Kampanyayı yayına almadan önce ön izleme yapmak ve burada kampanyanın son haline şekil vermek faydalı olacaktır. Son detayları da girdikten sonra kampanyanızı yayına alabilirsiniz.

Twitter reklamları danışmanlığı ve tüm dijital reklam tipleri konusunda hizmet almak isterseniz aşağıdaki iletişim formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

 

 

 

 

 

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey