KOBİ KREDİLERİ

Kobiler için İhracat Kredisi Nedir ve Nasıl Başvurulur?

Ekonomilerin büyüme kalemleri arasında en önemli maddelerden bir tanesi de ihracatlardır. İhracatlar ekonominin büyümesine katkı sağlamasının yanında şirketlerin de büyümesinin en önemli yollarından bir tanesidir. İhracat bu denli önemli olunca ihracat yapan kobileri desteklemek amacıyla bankalar ve devler belli krediler vermektedir. Biz de bu yazımızda şirketler, kobiler, küçük işletmeler için ihracat kredileri nelerdir? İhracat Kredilerine başvurular nasıl yapılır konularına değinip bilgilendirme yapalım istedik.

İhracat Kredisi Nedir?

İhracat kredisi, üreten ve ihracat yapmak isteyen her kuruma sunulan desteği ifade etmektedir. Ülke ekonomisine döviz kazandıracak kurumlar ve faaliyetler desteklenerek, ihracat hedeflerinin tutması hedeflenmektedir. Bu bakımdan ihracat odaklı çalışan firmalarının masraflarının karşılanması için finansman sağlanmaktadır. Böylece ihracat yapacak kurumun mal teslimi ve satışı hususundaki işlemler için gerekli olan finansmanı, malın yüklenmesinden sonra veya önce alabilmektedir.

İhracat kredisinin bir takım özellikleri bulunuyor. Riskin TL Olarak takip edilmesi ve faizin TL olarak tahakkuk ettirilmesi özelliklerinden biridir. TL ihracat kredi alacak olan kurumlar, krediyi aylık taksit şeklinde kullanabilmektedir. Kredi verecek olan banka, miktarı firmanın kredi puanını göre belirler ve bir üst sınır koyar. Kredinin geri ödenme vadesi ise en fazla 24 ay olabilmektedir. Devlet tarafından ihracat kredileri vergi, resim, harç gibi ücretlerden de muaf tutulmaktadır

İhracat kredisine nasıl başvurulur?

Türk Eximbank tarafından koordine edilen ihracat kredi destekleri, Türk Eximbank ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla da alınabiliyor Halk Bankası, Ziraat ve Vakıf Bankası bunlardan bazıları. Yine özel bankalara örnek vermek gerekirse; İş Bankası, Denizbank ve Akbank örnek gösterilebilir.

Öncelikle ihracat kredisi alabilmeniz için firmanızın KOBİ olarak görünmesi gerekiyor. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmayan işletmelerin “KOSGEB KOBİ Beyannamesi Kimliği” belgesi eksik olacağından dolayı kredi alabilmeleri mümkün olmayacak. Bu nedenle öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmak için KOSGEB resmi sitesinden gerçekleşen online ilk kayıt talebini iletmeniz gerekecek.

KOSGEB onaylı olmanız, kredi alabileceğiniz anlamına gelmeyecektir. Ama kredi başvurusu yapabilmenizin şartı, KOSGEB KOBİ beyannamesine sahip olmanızla mümkün olacak. Daha sonra banka tarafından şirketiniz hakkında gerçekleştirilecek kredi değerlendirmesi, sonucun olumlu veya olumsuz olup olmadığını gösterecek.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey