ENERJİ

KOBİ’den Başarı Hikayesi: Zeytin Atıklarından Mangal Kömürüne Dönüşüm

Bilindiği üzere enerjide dönüşüm dünyanın uzun süredir kafa yorduğu ve enerjiden en yüksek verimin nasıl sağlanacağı üzerine çalışmalar yapıldığı bir dönemdeyiz.

Ayrıca özellikle ülkemizde son dönemde ekonominin canlanması ve sürdürülebilir büyüme için kobilerin desteklenmesi için önemli çalışmalar gerçekleştirilmekte.

Bu haberde dikkati çeken konu AA’nın haberleştirdiği İzmir’li iş adamı Çağrı Kaplanın Hikayesi. Haberdeki ana fikir ise yukarıda bahsi geçen iş adamının hem enerji dönüşümü ile ilgili bir girişim yapması hem de Anadolulu KOBİ’ler için örnek gösterilecek bir girişimcilik hikayesi olması. Aslında başarı hikayesi günümüzün önemli konularından birisine işaret ediyor. Girişimcilik ve enerjide dönüşüm

Çağrı Kaplan daha önceden yaptığı işletme ile Pirina olarak tabir edilen zeytin atıkları işinde faaliyette bulunuyor. Daha sonra bahsi geçen zeytin atıkları zeytin küspesinde Balıkesir’de kurulan bir fabrika ile kimyasal içermeyen mangal kömürüne dönüşüyor. Sonrasında ise yapılan çalışmalarla birlikte işletme seri üretime geçerek ürünlerini müşterilerine sunuyor.

İktisat Fakültesi mezunu Çağrı Kaplan (33), doğalgazın yaygınlaşmasının ardından, pirina olarak sattığı zeytin atıklarından alternatif ürün geliştirmeye karar verdi.

Yürüttüğü çalışmalarından olumlu sonuç alan ve zeytin küspesinden kimyasal madde içermeyen doğal mangal kömürü üreten Kaplan, ürünün patentini alarak İzmir’in Torbalı ilçesinde fabrika kurdu ve üretime başladı.

Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğalgazın yaygınlaşmasının ardından yakıt olarak kullanılan pirinaya talebin azaldığını, bu nedenle alternatif ürün geliştirmek için çalışmaya başladıklarını anlattı.

Pirinanın içinde bulundurduğu enerjiden dolayı kömür üretimine elverişli olduğunu tespit ettiklerini belirten Kaplan, buradan hareketle mangal kömürü ürettiklerini söyledi.

Kaplan, piyasadaki mangal kömürlerinin üretiminde ağaçların kullanıldığına, kendi ürünlerinin ise ağaç kesilerek değil ağacın meyvesinin atığından elde edildiğine dikkati çekti.

Ürünlerinin zaman içinde piyasadaki ithal mangal kömürünün yerini almasını amaçladıklarını ifade eden Kaplan, “Şu anda satışlarımız çok iyi. Son tüketiciden toptancısına kadar herkes çok memnun. Çünkü farklı ve yerli bir ürün. En önemlisi de diğer kömürlere kıyasla enerji ve sağlık anlamında çok önde bir kömür.” diye konuştu.

Mangalda Kül Bırakmıyor

Ürettikleri kömürün çok iyi yandığını, diğer kömürlere nazaran mangalda çok az kül bıraktığını söyleyen Kaplan, şunları kaydetti:

“Mangal kömürü kullananlar en çok kömürün tozlu olması ve hızlı sönmesinden şikayetçi. Bu üründe hiçbir şekilde toz yok ve iki kat daha güçlü. Diğerleri 3 saatte biterken bizim ürettiğimiz kömür yaklaşık 5 saate kadar yanıyor. Isı vermesi de çok iyi. Ayrıca diğer ürünlere göre karbon salınımı da düşük olduğu için sağlık anlamında da iyi.”

Kaplan, gelecek dönemde fabrikanın kapasitesini artırarak dış pazarlara açılmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey