KOBİ KREDİLERİ

Kobi Kredisi Başvurusu Yaparken

Kobiler ülke işletmelerinin önemli bir yüzdesini oluşturmaktadır. Yine kobiler ülkelerin ve ticari hayatların önemli lokomotifleri olması sebebiyle gelişmeleri hayati öneme sahiptir. Kobilerin de gelişmesinin önemli aşamalarından bir tanesi de dışarıdan gelen finansman destekleridir. Finansman desteklerinin başında da krediler gelmektedir. Kobi kredilerinin başvuru aşamalarının ayrıntılarıyla anlatıldığı yazımızı siz değerli okurlarımıza sunmak istedik.

Herhangi bir sektör içerisinde işletmesi bulunan kişilerin sermayelerini desteklemek amacı ile aldıkları krediye kobi kredisi adı verilmiştir. Kobi kredileri iki farklı şekilde kullanıcılara verilmektedir. Bunlar nakdi ve gayri nakdi kredilerdir.

Günümüzde Türkiye’nin en büyük bankaları bu konuda işletmecilere farklı şekilde krediler vermektedir. Küçük ve orta büyüklüğe sahip olan işletmeler kobi kredisi için bankalara başvurmadan önce bazı noktalara dikkat etmelidir. Aksi bir durumda başvuru kabul edilmeyebilir ya da kabul aşamasında farklı sorunlar ortaya çıkabilir.

Kobi Kredisi Başvurusu Yaparken Bunlara Dikkat

İşletmelerin kobi kredisi için bankaya başvuru yaparken öncelikli olarak etkili bir değerlendirme süreci için

  • mali verileri gösterecek evrakları,
  • bilançoya ait evrakları,
  • gelir belgesi,
  • ikametgah belgesi ve
  • ticaret sicil gazetesi kayıt örneğini

mutlaka yanında bulundurmalıdır.

Kredi başvuru formunun doldurulmasının sonrasında ek olarak bu belgeler de krediye eklenecek ve böylece kredinin sonuçlanma süresi uzatılacaktır. Krediyi inceleyecek olan yetkili kişiler eğer ki istenilen kredi miktarı ile işletmenin var olan durumu arasında olumsuz bir durum meydana gelmiyorsa sonucu olumlu bir bitirirler.

Vector illustration of wooden clipboard with check list and detailed blue ballpoint pen isolated on white background.

Ancak bazı durumlarda bu kredilerin başvuru cevaplarında gecikmeler meydana gelebiliyor. Bunların başında ise başvuruyu yapan kobilerin evraklarında ve başvuru belgelerinde eksiklik varsa ya da istenen kredi miktarı yüksekse başvuruda gecikmeler meydana gelir. Bu durumda bankadan gecikme ile alakalı bilgi alınmalı ve eksik olan evraklar kısa sürede tamamlanması sürecin hızlanmasında önemli etki sağlayacaktır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey