SÖZLEŞMELER

Kısmi Süreli İş Sözleşmesi Hazırlarken Dikkat Edilecekler

Kısmi süreli iş sözleşmeleri tam zamanlı çalışan bir kişiye göre haftanın belli zamanlarında çalışan kişiler için geçerli olan durumdur. Genel kullanımı part-time çalışanlar ve saatlik çalışanlar (freelance) için geçerli bir sözleşme türüdür. Kısmi süreli iş sözleşmeleri hazırlarken aşağıdaki detayları bilmek gerekmektedir.

  • Kısmi süreli iş sözleşmesi, mevzuatımızda 4857 sayılı İş Kanununun 13. Maddesinde açıklanmıştır.
  • Buna göre kısmi süreli iş sözleşmesi “İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmi süreli iş sözleşmesidir….” Şeklinde tanımlanmaktadır.
  • Yine kısmi süreli iş sözleşmesi çerçevesinde çalışan kişi sözleşmede belirtilen iş tanımı dışında farklı bir iş tanımı yüklenemez tam zamanlı çalışanlardan farklı muamele göremezler.
  • Sigortalı olmakla birlikte kısmi süreli çalışanlar için eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerinin 30 güne tamamlanması zorunludur. Bu durumda eksik günlere ilişkin genel sağlık sigortası primleri, genel sağlık sigortalısı sayılanlarla aynı usul ile hesaplanarak ödenir.
  • İş kanuna göre tam zamanlı çalışanlar için haftalık çalışma saati kırkbeş saattir. Haftalık otuz saat ve otuz saat altında çalışacak ve çalışanlar için kısmi süreli iş sözleşmeleri yapılmalıdır.
  • Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanlar tam zamanlı çalışan kişiler ile aynı yıllık izin şartlarına sahiptirler. Kısmi süreli iş sözleşmesine tabi çalıştıkları için farklı muamele gösterilemez.
  • Aylık maaş almak üzere anlaşılmış kısmi süreli sözleşmesine bağlı olarak çalışan kişinin sgk’sı tam gün esası üzerinden yatırılmalıdır.
  • Eğer iş sözleşmesi saat ücreti karşılığı yapılmış ise o takdirde çalışma kısmi süreli çalışma sayılır ve sigortalının ay içinde çalıştığı toplam süre İş Kanunu uyarınca günlük normal çalışma süresi olan 7,5 saate bölünerek, sigortalı için bildirilmesi gereken prim ödeme gün sayısı hesaplanır. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda 7,5 saatin altındaki çalışmalar 1 güne tamamlanır.

Sözleşme hazırlanması ve diğer sözleşmeler hakkında danışmanlık hizmeti almak isterseniz aşağıdaki iletişim formunu doldurup iletmeniz yeterli olacaktır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN BAŞVURU

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey