KOSGEB DESTEK TEŞVİK

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere 50 Bin TL’si Geri Ödemesiz Toplamda 150 Bin TL’lik Destek

Özellikle ülke büyüme ve gelişmesinin girişim ve girişimciyi desteklemekten geçtiği artık aşikar olan günümüzde hükümet ve ekonomi yetkilileri girişimi teşvik etmek amacıyla ardı ardına destek açıklamalarında bulunuyorlar. Son açıklama ise toplamda 150.000 TL olan 50.000 TL’si geri ödemesiz olan KOSGEB destekleri ile ilgili.

Yeni Girişimci Desteği

Yapılan açıklamada bu destek açıklanırken kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün girişimciliğin desteklenemesi ve işletme kurulumuna gidilmesi olarak gösterilmekte. Bu amaçlada özellikle girşiminciliğin desteklenmesi daha fazla girişimci olması için de KOSGEB eliyle kişilerin kendi işlerini kurmaya teşvik edilmesi bu programın ana omurgasını oluşturuyor.  Oluşturulan son değişiklikle birlikte Girişimci desteğinin adına verilen isim Yeni Girişimci Desteği olarak adlandırılmış.

Yeni Girişimci Desteğine Kimler Başvurabilir?

Yeni Girişimci Desteğine; bu Program kapsamında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimcilerin kurdukları işletmeler ile İŞGEM’de yer alan İşletmeler (sahip veya ortaklarının Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılım şartı aranmaksızın) başvurabilir.

Yeni Girişimci Desteğinin Miktarı Ne kadardır?

Destek miktarı geri ödemeli olarak 100.000 TL geri ödemesiz (hibe) olarak 50.000 TL olup toplamda 150.000 TL girişim desteği sağlanıyor. Sağlanan desteğin ise belli kılımları bulunmakta örneğin iş kurulumu için 2.000 TL Kuruluş işlemleri ve teçhizat donanım için 18.000 TL gibi. Bunun yanında bölgesel kalkınmada farklı oranlar, kadın girişimci veya engellide farklı oranlarda da destekler bulunmakta.

Geri Ödemesiz Hibe Destekleri Nelerdir?

  1. İşletme kurulması için gerekli olan giderler için 2 bin TL ödeme yapılacak.
  2. İşletmenin kuruluş dönemi içerisinde yer alan kısım için geçerli olacak şekilde; Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği kapsamında, işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 2 yıl içinde satın alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları  üst limiti 18 Bin TL ödeme yapılacak
  3. İşletme Giderleri başlığı altında, işletmenin kuruluşundan başlayarak 2 yıl içinde gerçekleşecek olan işyeri kirası ve personel net ücretlerine yönelik olarak, aylık azami 5 bin TL ve toplamda 30 Bin TL ödeme KOSGEB tarafından yapılmakta.
  4. İşletmenin Kuruluş Dönemi olarak belirtilen zaman dilimi için Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği ile İşletme Giderleri Desteği üst limitleri; bu destek unsurları için belirlenen üst limitlerin toplamını aşmamak üzere ihtiyaç duyulması halinde Kurul Kararı ile yüzde elli’ ye kadar arttırılabilir. Bu durumda Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteğinin üst limiti Yirmiyedibin TL, İşletme Giderleri Desteği üst limiti Kırkbeş Bin TL ve her iki desteğin üst limitleri toplamı ise 48 Kırksekiz bin TL’yi geçemez şeklinde limitlendirilmiştir.
  5. Sabit Yatırım Desteği kapsamında, işletme kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat ve yazılım için teminat karşılığı geri ödemeli olarak 100.000 (yüz bin) TL destek sağlanır.
  6. Teminat Giderleri KOSGEB Teminat Giderleri Desteği kapsamında %100 desteklenir.

 

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey