FAİZSİZ BANKACILIK SÖZLÜĞÜ

Katılım Bankacılığında Haram Terimi

Katılım Bankacılığının, Faizle alakası yoktur. Gelir türleri kâr ve kiradır. Allah ticareti helal, faizi haram kılmıştır. Katılım Bankacılığında Haram terimi, yapılamaz, dinen yasak, yapıldığında dinen dünyevi yada uhrevi cezalı anlamına gelir. Bu anlamda yapılamayan olarak kısaca tanımlanabilir.

Kelime Olarak Haram Nedir?

Haram, İslam dini terimi. Din kurallarına aykırı olan, dini bakımdan kesinlikle yasak olan eylemleri tanımlar. Arapça kökenli bir sözcüktür. Bugün Türkçe`de genel anlamda “yasak” manasında ve diğer dinlerde yasak olan davranışları tanımlamakta da kullanılır.

Ticarette Haram Nedir

Ticarette Haram İle İlgili Sözler:

Mal mü’minin yardımcısıdır; çalışıp helal kazanmalıdır. Rasûlullah (s.a.v.) “Elinin emeği, alnının teri ile ye. Dinini satıp yeme! Helala harama dikkat ederek çalışıp kazanan kimseyi Allahu Teâlâ (c.c.) sever. Bir zaman gelecek ki, insanlar yalnız malın, paranın gelmesini düşünecek, helal mi haram mı diye düşünmeyecekler.” buyurdular.

O halde bir Müslüman, her aldığını helal mi yoksa haram mı diye düşünmeli, haram ise almamalıdır. Aldığı şeyde hakkı olanlara vermeyi, fakirlere, gariplere yardım etmeyi düşünmelidir. Çünkü insanların iyisi, insanlara iyilik edendir.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey