FAİZSİZ BANKACILIK SÖZLÜĞÜ

Katılım Bankacılığında Faiz

Öncelikle Faizi açıklamakta fayda var. Faiz kısaca borçtan elden edilen gelir olarak tanımlanabilir. Yani borç veren kişi borcunu geri aldığında bu paraya ek bir ücret eklerse bu borçtan faiz olmaktadır. Ör: 1 TL 6 say sonra 2 TL olarak alınırsa bu işlem faizli borç verme işlemidir. Bu tanımıyla faiz islami olarak yasaklanmış ve günah olarak belirtilmiştir.

Diğer faizsiz esnaf kredileri ile ilgili bilgi edinmek isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz

Bir Başka Deyişle Faiz

Faiz; bir borç anlaşmasının satışı sonucu elde edilen veya üretim amaçlı girdi olarak kullanılan sermayenin getiri oranıdır. Bu iki anlam iktisadi açıdan birbirlerinden farklı değillerdir ve iktisatçılar tarafından faiz olarak nitelendirilirler

Bazı inanışlara göre faizin haram olduğu ile ilgili bilgiler varken bazı inanışlarda bu konu bazı standartlara dayandırılmıştır. Hıristiyanlığın ilk kitabı olan Luka incilinde faiz haram kılınmıştır. Yahudilerde ise faizle ilgili çifte standart mevcuttur. Kendi din mensupları arasında faiz almak haram kılınmışken yabancılardan faiz almak serbesttir.

Bazı inanışlara göre de kendisinden fakir olandan faiz almak haramken kendisinden zengin olanlara faiz vermek serbesttir. Günümüzde yatırımcılar faizi yatırım aracı olarak görmektedir. Bankalar faizi sermayenin karı olarak görmektedir. Faiz ile borçlanan kişi ve kurumlarda faizi borç olarak görmektedirler.

Faiz borçlanma sisteminde yapılan anlaşmada mantık dışındaysa eğer, (tefecilerle olan alışverişlerdeki gibi) bileşik faizde anapara ödeme imkanını ortadan kaldırabilir ve bu nedenle iflasa neden olabilir..

 

 

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey