GÜNCEL KONULAR

Katar’a İhracatta Büyük Artış

Özellikle Körfez ülkeleri ve Katar arasında yaşanan kriz sonrasında Körfez ülkelerinin Katar’a uyguladığı ambargo sonrasında Türk girişimci ve şirketlerinin devreye girmesiyle birlikte Katar’a uçaklarla birlikte büyük mal sevkiyatları gerçekleşti. Gerçekleşen sevkiyatlar hem Katar halkının rahat nefes almasını sağladı hem de ülke ihracatı açısından önemli katkı sağladı.

Son gelişmelere baktığımızda ise yaşanan kriz özellikle gıda ihracatçılarını önemli ölçüde etkilediği gibi aynı zamanda Katar’dan gelen yatırımcı heyetleri iki ülke arasında ne tip ticari anlaşmalar yapılabilir ve iki ülke arasındaki ticaret hacmi daha fazla nasıl arttırılabilir konularını görüştüler.

İhracatta %84 lük Artış Gerçekleşti

Körfez ülkelerinin uyguladığı ambargolar sonucunda son üç ayda özellikle Haziran-Temmuz-Ağustos aylarını içeren döneme baktığımızda ihracat rakamının geçen yılın aynı aylarına oranla %84 artış gösterdi. Diğer taraftan rakamsal olarak batığımızda ise toplam ihracatın 165 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyleyebiliyoruz.

165 milyon dolarlık ihracatın önemli kısmı Ağustos ayında gerçekleşmiş oldu. Ağustos ayında gerçekleşen rakam ise 65 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yine geçtiğimiz yıl ile bu yıl kıyaslandığında ise Ağustos ayında %75’lik bir artış gerçekleşmiş oldu.

Ağustos 2017 yılı verilerine baktığımızda ise ihracattaki en büyük payı su ve su ürünlerinin ve hayvansal ürünlerin aldığı belirtiliyor. Su ve su ürünlerinin ve hayvansal ürünlerin ağustos ayı itibariyle Katar’a ihracat rakamı 8.6 milyon dolara ulaşmış durumda.

Sektörel olarak baktığımızda ise yumurta ürünlerinin ihracatı ilk sırayı alıyor. Yumurta ihracatının toplam değeri ise 7 milyon dolar dolaylarında.

İhracatta Ağırlık Gıda Ürünlerinde

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, Katar’a son 3 ayda yapılan ihracat içinde gıda ürünlerinin ağırlığa sahip olduğunu, yumurtanın da başı çektiğini bildirdi.

Türk ürünlerinin Katar’daki neredeyse tüm marketlerin raflarına girdiğini, bunun kalıcı olacağını düşündüklerini dile getiren Kızıltan, fuarlar vasıtasıyla yeni ticari bağlantılar kurmak üzerine özel çalışma yürüttüklerini ifade etti.

İhracatta kalite ve fiyat dengesinin öneminin büyük olduğunu belirten Kızıltan, “Türk ürünleri son derece kaliteli. Ambargo geçse, kriz aşılsa bile bizim ürünlerimiz orada kalıcı olacaktır.” diye konuştu.

Katar’a Ürün Gönderiminde Talep Artışı

Katar’a ihracatın artmasında bu ülkeye doğrudan gemi seferlerinin düzenlenmesi etkili oldu.

İzmir’in Aliağa limanlarından Katar’a iki sefer düzenleyen QT Lojistik Genel Müdürü İpek Demirci, son dönemde çok sayıda firmanın Katar pazarına mal göndermek için talepte bulunduğuna işaret etti.

İzmir Aliağa ile Doha Hamad Limanı arasındaki gemi seferlerini sürekli ve düzenli hale getirmek için çalışmaların devam ettiğini dile getiren Demirci, “Önceki yıllarda Katar’a yapılan ihracatta daha çok inşaat ve mobilya sektörleri öne çıkarken ambargo sonrası ihraç ettiğimiz ürün çeşidinde de artış oldu. Bunun sonucunda doğal olarak değer bazında yükselişler yaşandı.” dedi.

Körfez Ülkeleri ile Katar Arasında Neler Yaşanmıştı?

Körfez ülkeleri Katar’ın terörizmi desteklediği iddiasıyla Katar ile olan tüm siyasi ve ekonomik ilişkilerini koparttıkları gibi Katar’a tüm sınır kapılarını kapatmışlardı.

Ardından Körfez ülkeleri Katar ile anlaşmak için 13 maddelik bir bildiri yayınlamış 13 maddenin tamamının yerine getirilmesi gerektiğini aksi taktirde ilişkilerin hiç bir zaman eskisi gibi olamayacağını belirtmişlerdi.

Körfez ülkelerinin taleplerinden bir tanesi de Katarda kurulan Türk askeri üssünün kapatılması aynı zamanda Al Jazeera kanalının kapatılmasıydı. Bir diğer talep ise Katar’ın İran ile olan ilişkilerini sınırlandırmasıydı.

Ayrıca körfez ülkeleri 13 maddelik listenin tamamlanması için Katar’a süre vermiş ve sürenin yerine getirilmemesi durumunda tüm ilişkilerin kesileceğini belirtmişlerdi. Katar ise 13 maddelik talebin kabul edilebilir olmadığı gerekçesiyle anlaşmayı reddetmişti. Şu anki durum ise konu hakkında bir ilerleme kaydedilmemiş olması ve ekonomik açıdan Türkiye’ye yeni bir ihracat kapısının daha açılmış olmasıydı.

Kaynak: AA

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey