İNSAN KAYNAKLARI

Kasa Sorumlusu Kimdir? Ne İş Yapar?

Önceki yazılarımızda mağaza müdür yardımcısının kim olduğunu aynı zamanda mağaza müdür yardımcısının görev ver sorumluluklarının neler olduğunu açıklamaya çalışmıştık. Bu yazımızda ise yine mağazacılık sektöründe faaliyet gösteren bir diğer pozisyon olan kasa sorumlusunun görev tanımı ve sorumlumluluklarının neler olduğunu açıklamaya çalışacağız. Kasa sorumlusu olarak bakıldığında birçok sektörde faaliyet gösterse de genelde ilgili pozisyonlar kasiyer olarak da algılanmaktadır. Yine ilgili pozisyonlarda istihdamlar birçok iş kolunda yapılsa da ağırlıklı istihdamın mağazacılık sektöründe faaliyet gösteren marketler ve tekstil mağazalarının bu pozisyon için ağırlığı oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle işletmeler ise ilgili pozisyonda bir çalışan aradıklarında yazımızda geçen kriterleri dikkate alabilirler. Yine çalışanlar noktasından bakıldığında da bir işletmenin çalışanlardan beklediği yetkinlikler de yine bu yazıda referans olarak alınabilir.

Kasa Sorumlusu Yetkinlikleri Neler Olmalıdır?

 • Kasa sorumlusu olarak istihdam edilecek kişide aşağıdaki yetkinliklerin olması beklenmelidir. Aynı zamanda yapılacak görüşmelerde ve verilecek personel ilanlarında aşağıdaki yetkinlikler kişi aranması gereken özelliklerdir.
 • Kasa sorumlusunun tecrübeli çalışan olarak istihdam edilmesi düşünülüyorsa en az 2 yıllık tecrübeye sahip olması beklenmelidir. Yetiştirilmek üzere istihdam edilmesi düşünüyorsa mağazacılık tecrübesi olması yeterli olacaktır.
 • Eğitim seviyesi olarak lise ve MYO mezunu bir çalışan ilgili pozisyon için yeterli olacaktır. Muhasebe ve Finans bölümü mezunu olan kişiler öncelikli tercih edilmesi çalışanın ağırlıklı para ile ilişkide olacak olmasından dolayı finans pozisyonları mezuniyeti ve tecrübesi faydalı olacaktır.
 • Tecrübeli pozisyonlar için yine Nebim, IBM Kasa Programları gibi CRM programları bilen kişilerin istihdamı faydalı olacaktır.
 • Fatura bilgisine sahip adaylar kasada oluşacak muhtemel sorunların çözümü noktasında faydalı olacaktır. Bu pozisyonda istihdam edilecek adayın sayısal yeteneği gelişmiş, hızlı ve dikkatli işlem alabilen kişiler olması gerekmektedir.
 • Konsantrasyon, dikkat ve gözlem becerisine sahip, takipçi ve detaycı, sayısal yeteneğe sahip adaylar ilgili pozisyonda aranması gereken yetkinlikler arasındadır.
 • İlgili pozisyon yine İletişimi güçlü, güler yüzlü, müşteri odaklı, ekip çalışmasına yatkın adayların istihdamını gerektirir.

Kasa Sorumlusu Pozisyonu İş Tanımı

İlgili pozisyonda verilecek ilanlarda ve yapılacak mülakatlarda adaylarda aşağıdaki beklentiler çalışan adayından beklenebilir.

 • Müşterileri güleryüz ile karşılamak ve uğurlamak,
 •  Aldıkları ürünlerin barkod ve seri numaralarını hızlı bir şekilde okutmak,
 • Kredi kartı, nakit ve diğer ödemeleri hatasız olarak tahsil etmek,
 • Gerektiğinde fatura ve gider pusulası kesmek,
 • Kasa icmalini yapmak,
 • Ürünlerin poşetlenmesine yardımcı olmak,
 • İhtiyaç olduğunda diğer çalışanlara yardımcı olmak.
Etiketler
Devamını Göster

Seçil Baydaş

20 yıldır İnsan Kaynakları alanıyla ilgilenen Seçil Baydaş, eğitimini sırasıyla Bilgisayar Programcılığı, Davranış Bilmleri ve Executive MBA alanlarında tamamlamıştır. Daha çok hizmet sektöründeki yerli ve yabancı şirketlerde İnsan Kaynakları alanlarında çalışmakla birlikte son iş yerlerinden olan PDR-HR’ın kurucu ortaklarındandır. İnsan Kaynakları Departman Kurulumu, Kobilerde İnsan Kaynakları Kaynakları Yönetimi, Seçme Yerleştirme (İşe Alım), Eğitim Yönetimi, Performans Yönetimi, Çalışan Bağlılığı, Değerlendirme Merkezi Uygulamaları ve buna benzer İnsan Kaynakları fonksiyonlarında uzun yıllar deneyime sahiptir. Aynı zamanda Adler Ekolünden Profesyonel Koç olan Seçil Baydaş Kariyer Koçluğu, Öğrenci Meslek Seçim Koçlukları alanında uzmandır. İş hayatına kendi kurucusu ve sahibi olduğu Pupa Danışmanlık Şirketinde ekip arkadaşlarıyla birlikte; İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Kobilerde İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim Danışmanlığı, Orta ve Üst Düzey Kariyer Koçluğu ve Öğrenci-Mezun Meslek Seçim Koçlukları alanında hizmet vermektedirler. Seçil Baydaş ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey