MUHASEBE

Kasa Defteri İle İlgili Önemli İpuçları

Önceki yazılarımızda Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi konusunda bilgilendirme yapmış ve sigortalı işe giriş bildirgesini doldururken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bilgilere yer vermiştik. Bu yazımızda ise kasa defterinin tanımı yapılmakta olup aynı zamanda kasa defteri tutmak zorunda olmayan kişilerin kimler olduğunu da anlatmaya çalıştık ve son noktada ise kasa defterini tutma zorunluluğunun kaldırılması ile ilgili detaylara vurgu yaptık.

Kasa Defteri Nedir?

Biz Mali Müşavirlerin, işletmelerde, günlük alışveriş hareketlerinin kaydedildiği defter diye tanımladığımız kasa defteri, iktisat biliminde; “ Bir firmanın nakit giriş çıkışlarının sınıflandırılarak, kaydının yapıldığı defter . “ cümlesi ile anlatılır.

Kasa Defteri Neden Tutulur?

Kasa Defterine, işletmelerin, kasa ile ilgili yaptıkları tüm işlemlerini yazmalarındaki amaç; kasalarına giren ve çıkan paraların takibini ve kontrolünü bu defter aracılığıyla yapabilmeleridir.

Kasa Defteri Tutarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

213 Sayılı Vergi Usul Kanunu’na göre; mükellefin ödevlerinden biri, defter tutmaktır. Tutulması gereken defterler arasında da Günlük Kasa Defteri sayılmakta. Hatta V.U.K. ‘nun 156’ncı maddesinde tarif olunan işyerinin birden fazla olması ve işyerinde nakit hareketinin bulunması durumunda, mükellefler işyeri itibariyle ayrı ayrı Günlük Kasa Defteri tutarlar; denilmiş. Ancak;

Defter Tutmak Zorunda Olmayan Mükellefler Kimlerdir?

V.U.K. Genel Teb. 167-190 ile; Sabit bir işyeri bulunmayan ve bilanço esasına göre defter tutan nakliyecilerin ve yazarkasa kullanan işletmelerin Günlük Kasa Defter tutmalarına gerek olmadığı Maliye Bakanlığınca kabul edilmiştir.

Kasa Defteri Tutma Zorunluluğu Ne Zaman Kalktı?

22.07.1998 Yılında 4369 nolu yasa kabul edilmiş. 4369 Sayılı Yasa ile Kasa Defteri tutma zorunluluğu kaldırılmış; sadece esnaf odalarında kasa defteri tutulması zorunluluğu getirilmiş. 31.12.1998 tarihinde bazı hükümleri, 01.01.1999 yılında da bazı hükümleri yürürlüğe girmiştir.

Bu yasa çıkartıldığı dönemde de tartışmalara neden olmuştu. İşletmelerin birinci amacının para kazanmak olduğu ve verginin de, işletmelerin kazandığı bu paradan alındığı düşünülürse, kasa defteri tutma zorunluluğunun kaldırılması, hem işletme hem de vergi alacaklısı olan devlet açısından yanlış bir muhasebe tekniğidir.

Günlük Kasa defteri ile işletmeler, kendi parasal durumunu, anlık olarak takip etme şansına sahipti. Kasa Defteri Tutma Zorunluluğunu ortadan kaldıran 4369 nolu yasadaki hükmü hazırlayanlar ne düşünerek bu hükmü yazdıklarını bilmiyorum. Ancak, kasa defteri tutulması hem işletme açısından hem de vergi alacaklısı olan devlet açısından, iyi bir muhasebe bilgi alma kaynağıydı, diyebilirim.

Özet olarak, kasa defteri tutma zorunluluğu, 22.07.1998 Yılında kabul edilmiş olan 4369 nolu yasa ile kaldırıldı. Sadece Esnaf Odaları kendi bünyelerinde, bu defteri tutmak zorunda.
İşlerinizin çok, kasanızın dolu olması dileğiyle…

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey