GÜNCEL KONULARTicari Hayatta Çekler

Karşılıksız Çeke Hapis Cezası Geri Döndü

Geçtiğimiz dönemde özellikle yazılan çeklerin karşılıksız çıkması durumunda hapis cezası ile karşı karşıya kalınabiliyordu. Sonraki süreçte özellikle hapis cezaları sebebiyle mağduriyet olduğunu düşünen hükümet ve devlet yetkilileri karşılıksız çekden dolayı oluşan hapis cezasını kaldırma kararı almışlardı. Bu seferde karşılıksız çek oranında önemli seviyede artış görüldü ve özellikle çek itibarını ticari hayatta kaybetmeye başladı. Aynı zamanda çeki alan kişiler ise çekin güvenirliğini sorgulamaya başladı. Özellikle Çekde bulunan karekod bu konudaki sorunları önemli ölçüde giderse de hapis cezasının kaldırılmasıyla birlikte ortaya çıkan karşılıksız çek uygulamasının önüne geçemedi.

Karşılıksız Çeke Ceza Tekrar Gündemde

Devlet ve hükümet yetkililerinin artan karşılıksız çek sebebiyle ortaya çıkan mağduriyeti ortadan kaldırmak için eskiden de uygulanan karşılıksız çeke hapis cezası tekrar gündeme gelmiş oldu. Yapılan düzenlemeye göre karşılıksız çeke 1 ila 6 yıl arasında değişen hapis cezası hızlı bir şekilde kanunlaşarak yürürlüğe girmesi beklenmekte.

Yapılan düzenlemeyle Karşılıksız çek veren firma veya yetkilisi başka bir şirket kuramayacak ya da başka bir şirketin yönetiminde yer alamayacak.

Kaşılıksız Çekde Büyük Artış

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci iş dünyasından gelen yoğun talep ile ilgili düzenlemenin hayata geçirileceğini belirtti. Açıklamalarına devam eden Tüfenkci Karşılıksız çek oranı, 2010’da yüzde 7’ye kadar yükseldi. 2015’te oran yüzde 4’e düştü.
Bu yılın ilk beş ayında ise yüzde 3 buçuk oldu.

İlgili rakamlara bakıldığında karşılıksız çekde önemli oranda artış olduğu gözlemlenmekte.

Aynı zamanda Başbakan Binali Yıldırım’ın son ekonomi paketi açıklamalarında değindiği üzere ödenemeyen çekler konusu daha da netleşmiş oldu. Başbakan’ın yaptığı son açıklama ise şu şekilde;

Karşılıksız çek işlemine para cezası geliyor. Tekrar ederse ve alışkanlık haline gelirse bu sefer hürriyeti kısıtlayıcı ceza da arkasında gelecek. Karekod uygulamasıyla da çekin güvenirliliği daha çek alınmadan öğrenilebilecek.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey